Teknoloji

Xbox One vs Playstation 4 – Hangi Konsol 2018’in Efendisi?

Xbox ONE vs Playstation 4 – Hangi Konsol 2018’in Efendisi?

Xbox One ve Playstation 4 artık bireysel değiller. Fakat yine de birkaç donanım ve binlerce oyunu kapsayan platformlara sahipler. Bu da iki arasında seçim yapmayı zorlaştırıyor ama bu savaşta net bir favori olduğunu düşünüyoruz. Xbox One vs Playstation 4 sizce kazanan kim olmalı?

Xbox One vs Playstation 4

Xbox One vs Playstation 4 – Performans

Her iki sistem de aynı oyunların çoğunu oynatabilir. Gerçi performans sizin kullandığınız konsola bağlıdır. Slim PS4, Xbox One üzerinde, daha yüksek çözünürlükte oyunların tipik olarak görüntülenmesi yönüyle birlikte, biraz da olsa, daha güçlü bir makinedir. Aralarında ezici derecede bir fark yok fakat çoğu televizyonda PS4 görüntüyü bir tık daha iyi gösteriyor. Çoğu oyun 30 ve 60 fps arasında sorunsuz oynanırken, ortada PS4’ün bazı oyunlarda fps drop atmasına dair bir takım iddialar var ve bu konu hala akıllarda kalıcılığını koruyor.

Favori oyununuzun hangisinde nasıl bir performans gösterdiğine bakmak, seçim yapmadan önceki en iyi eylemdir. Birçok oyun web sitesi, yan yana grafik karşılaştırmaları yükler. Bu da size umduğunuz şeyler hakkında bilgi verir.

Xbox One vs Playstation 4
Playstation 4 ve Xbox One Batman: Arkham Knight oyunu üzerinden grafik karşılaştırması

Ancak, Xbox One konsollarında daha pahalı olan PlayStation 4 Pro’ya yatırım yapıyorsanız, Xbox burada avantaj kazanır. Xbox One, Sony’nin premium konsolundan daha iyi performans göstererek, doğal bir 4K çözünürlükte ve saniyede 60 kare olmak üzere birçok oyunu çalıştırabilir.

Her durumda, bu farklılıklar sadece iki versiyonun yan yana karşılaştırılabilen üçüncü parti oyunları için geçerlidir. Birinci parti başlıkları, geliştirdikleri sistemin daha iyi avantajlarından yararlanma eğilimindedir ve bu nedenle hangi konsolda göründüğüne bakılmaksızın harika görünecektir.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#e30613″ txt_color=”#ffffff”]Dostluk[/mks_dropcap]

 

Xbox One vs Playstation 4 – Kontroller

Xbox One Controller;

Standart Xbox One kumandası, 360’ın kumandasında ki işlevlerin (sağ sol tuşu vs.) çoğunu korur, ayrıca iki tane de fazladan titreşim motoru mevcut ve kumandanın arkasında ağır piller yok.

Ayrıca bazılarının rahatlatıcı, bazılarının sinir bozucu bulduğu ve analog çubuklarda küçük parmaklıkları vardır. Microsoft ayrıca, kumandanın “Elit” versiyonunu piyasaya sürdü; bu sayede
çok sayıda özelleştirme seçeneği ve farklı giriş varyasyonları için birden fazla tuş sunuluyor. Elite kumanda kesinlikle heyecan verici olsa da, aynı zamanda 150 dolar. Hardcore oyuncu olmadığınız takdirde, muhtemelen ihtiyacınız olacak bir şey değildir.

Xbox Elite Konsolu

 

Playstation Dualshock 4;

Xbox One vs Playstation 4

Öte yandan DualShock 4, önceki DualShock kontrol cihazlarıyla kıyaslandığında büyük gelişmeler gösteriyor. Daha büyüktür ve ön taraftaki tıklanabilir touchpad ve çok işlevli bir lightbar ile birlikte dışarıya doğru eğimli tuşlar ile donatılmıştır. Denetleyicide, bazı oyunlarda etkili bir şekilde yararlı olan küçük bir mikrofon bile vardır. yerleşik parmaklıklar Xbox denetleyicisinden daha büyüktür, ancak bu sadece denetleyicinin kendisiyle uyumludur. Genel olarak, PS4 kontrol cihazı biraz daha dayanıklı ve çoğu oyuncunun ellerine daha iyi uyacaktır. Bu hafif farklı bir zafer, yine de zafer zaferdir.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#024097″ txt_color=”#ffffff”]Playstation 4[/mks_dropcap]

 

Xbox One vs Playstation 4 – Bağlantı Noktaları ve Depolama

Xbox One vs Playstation 4

Bağlantı noktaları Xbox One ve PS4 arasında önemli bir ayrımdır. Microsoft, bir IR Blaster ve İki adet HDMI girişini tek girişte topladı, böylece konsolu uydu kutularına ve kablolu TV’ye bağlamanıza izin verdi. Sony’nin bu bağlantı noktalarını ihmal ettiği düşünüldüğünde, Microsoft’un daha geniş bir tüketici kitlesini kazanmak istediği anlaşılıyor. Her iki konsol da bir Ethernet portunun yanı sıra iki USB girişine de sahiptir, ancak sadece PS4 bu noktada bir kamera portu ile birlikte güzel bir adım atıyor. Xbox One S veya X’inizde Kinect’i kullanmak istiyorsanız, şu anda üretim dışı olan bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Her iki konsol da 500 GB veya 1 TB depolama alanı ile kullanılabilir, bu da oyunların ve diğer uygulamaların iyi bir koleksiyonunu barındıracak kadar yeterli. Yine de, 1 TB depolama alanı çoğu masaüstü bilgisayar için minimumdur ve bu konsolların yaşam döngüsü yaklaşık dört yıldır, düzenli olarak yeni oyunlar indiriyorsanız, alan bir avantaj olabilir. Neyse ki, her iki sistemin depolama alanı harici sabit disklerle kolayca genişletilebilir.

Xbox One vs Playstation 4

Genel olarak baktığımızda, Xbox ve PS4 arasında depolama ve bağlantı noktaları arasında ufak bir fark olsa da Xbox geniş bağlantı noktası alanları ile kazanıyor.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#107c0f” txt_color=”#ffffff”]Xbox One[/mks_dropcap]

 

Xbox One vs Playstation 4 – Oyun Seçenekleri

Playstation 4 Oyun Seçenekleri;

Xbox One vs Playstation 4

Yaklaşık beş yıl boyunca, hem Xbox One hem de PS4’ün yüzlerce oyun içeren kütüphaneleri ve her konsolun kendine has bir oyun sırası vardır. Birçok yönden, bu olay bir konsolun bir diğerini geçmesi için en önemli satış noktalarından biridir. Her iki sistemde de çoğu üçüncü parti oyunlarının mevcut olmasına rağmen, istisnalar vardır ve hem Microsoft hem de Sony şu anda konsoldaki rekabet için anlaşmalar yaparlar.

(Bu günlerde çoğu Microsoft oyunu, PC’ye de çıkmaktadır. Bu durum Xbox’ın önemini yitirmesine sebep oluyor.)

Bununla birlikte, özellikleri için bir konsolu almak istiyorsanız, PlayStation 4’ü elde etmek isteyeceksiniz. Sony’nin kendi birinci parti stüdyoları mevcuttur ve her yıl, God Of War ve MLB gibi büyük çaplı oyunlar çıkarmaya bakar.

Xbox One Oyun Seçenekleri;

Xbox One vs Playstation 4

Bu arada, Xbox One, her yıl az sayıda dikkate değer özel oyuna sahip oluyor. Forza, Halo ve Gears of War gibi büyük yapımların yanı sıra, Xbox One için gördüğümüz rekabet çok eksik. Sunset Overdrive ve yaratıcı korsan oyunu Sea of ​​Thieves gibi istisnalar var, ancak Sony’nin oyuncularına sunduklarıyla karşılaştırıldığında biraz arka planda kalmışlık var gibi.

Bu tatil sezonunda Sony, yılın en iyi oyunlarından biri olacak Insomniac Games’in Spider-Man’ini yayınlayacak. Microsoft, Forza Horizon 4‘ü piyasaya sürecek. Yarış oyunları ve First-person oyunları Xbox’da ama diğer türlerin çoğu PS4’te daha bolca mevcut.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#024097″ txt_color=”#ffffff”]Playstation 4[/mks_dropcap]

 

Xbox One vs Playstation 4 – Kullanıcı Arayüzü

Playstation 4 Kullanıcı Arayüzü;

Xbox One vs Playstation 4

PS4’ün arayüzü erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu basitçe herkes tarafından anlaşılabilir. Yine de özelleştirme yoktur, bu nedenle bir noktada kullandığınız oyunlar ve uygulamalar uzun yatay bir ekranda görüntülenir. Sahip olduğunuz oyun ne kadar fazla ise sondaki oyuna ulaşmanız bi o kadar zaman alıyor.

Xbox One Kullanıcı Arayüzü;

Xbox One vs Playstation 4

Xbox One’ın kullanıcı arayüzü biraz daha karmaşıktır, ancak daha sağlam ve işlevseldir. Arayüz, Windows 10’unkine benzer şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır ve düzgün bir şekilde uyum sağlamak için biraz zaman alabilir olsa da, özelleştirme yaptığınız zaman çok daha kolaydır.

Ayrıca, Microsoft, oyun topluluğunun önerisi üzerine özellikler ekleyerek düzenli olarak Xbox One arayüzünü günceller. PS4’ün menüsü yeni gelenler için daha kolay olsa da, Xbox sadece aradığınız oyunları veya uygulamaları bulmanıza yardımcı olacak daha fazla özelliğe sahiptir.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#107c0f” txt_color=”#ffffff”]Xbox One[/mks_dropcap]

 

Xbox One vs Playstation 4 – Çevrimiçi Servis

Xbox One Çevrimiçi Servis;

Xbox One vs Playstation 4

Sony ve Microsoft benzer çevrimiçi hizmetler sunmaktadır. Sony’nin PlayStation Plus ve Microsoft’un Xbox Live Gold’u, kullanıcıların çevrimiçi oyun kazanmaların, aylık oyun oynamalarına, satış indirimlerine ve yıllık ücret karşılığında sunulan diğer özel özelliklere erişmelerini sağlıyor. Her iki hizmet de ayda 10 $, ya da bir yıl için 60 dolardır.

Xbox kullanıcıları ayrıca EA Başlıklarına abone olabilirler. Bu kartlar, EA başlıklarında %10 indirim, ayrıca aylık olarak $5 olan büyük bir EA oyununa veya tam bir yıl için 30 ABD dolarına erişim sağlar.

Xbox oyuncuları, ayrıca, satın alınmaları halinde içeriklerin maliyetinden daha az parayla, genellikle indirilebilen içerik veya oyun içi sanal para birimi içeren dijital mağazadaki oyun paketlerini de satın alabilirler. Ayrıca, seçkin oyunları içeren Xbox Play Anywhere girişimi, oyuncuların hem Xbox One hem de Windows 10 PC’deki oyunlara ek bir ücret ödemeden erişmelerine olanak tanır.

 

Playstation 4 Çevrimiçi Servis;

PS4 kullanıcılarının kendilerine ait birkaç avantajı var. PlayStation, oyuncuların PS4’de PS3 oyunlarını oynatmasına izin veriyor. Bu, oyunların sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, gerçekten iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız olsa da, harika bir hizmettir. Sony ayrıca, Sling TV’ye benzer şekilde çalışan ve 75’ten fazla farklı ağa erişim sunan bulut tabanlı PlayStation Vue ile TV hizmeti vermektedir.

Tek bir önemli özellik, her şeyi PlayStation’ın lehine çevirmektir; bedava oyunlar. PlayStation Plus ve Xbox Live Gold aboneleri her ikisi de aylık ücretsiz oyunlar kazanıyor, ancak PlayStation’ın seçimi yıllar içinde daha iyi kanıtlandı.

Kazanan:

[mks_dropcap style=”square” size=”16″ bg_color=”#024097″ txt_color=”#ffffff”]Playstation 4[/mks_dropcap]

 

[mks_dropcap style=”square” size=”28″ bg_color=”#024097″ txt_color=”#000000″]Bütünde Galip Playstation 4 Oldu![/mks_dropcap]

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı