Anime

Anime Önerisi: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba İncelemesi

Öncelikle merhabalar, bugün sizlerle birlikte bir animeyi inceleyeceğiz. Animemizin adı “Kimetsu No Yaiba” a.k.a “Demon Slayer” a.k.a “Şeytan Avcısı”. Özellikle uyarayım yazımız oldukça SPOİLER İÇERECEK!!! Sonra uyarmadı demeyin. Animemiz Shounen, Aksiyon türünde bir anime. Hikaye ana karakterimiz Tanjiro Kamado adında bir delikanlının etrafında dönüyor. Günlerden bir gün odun kesmek için evinden ayrılan Tanjiro evine geri geldiğinde ailesini ölü olarak bulur ve hikayemiz burada başlar.

 

Anime Önerisi: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

demon slayer kimetsu yaiba inceleme

Hızlı okurlar için Kimetsu No Yaiba değerlendirmemi hemen yapmak isterim dileyen değerlendirmeme göre karar verir izlemeye, dileyen yazımı okuyup devam eder. Eğer aksiyon seviyorsanız ve çok uzamadan bol aksiyon görem gidem diyorsanız bence hemen izleyin. Hikayesi de öyle fena değildir. Anime toplam 26 bölüm ve inanın değecek. Acil ihtiyaçlar giderildiyse gelelim detaylı incelemeye işin inciğini cinciğini çıkartmaya.

İşin Detayı;

Aksiyon konusunda bana sorarsanız 4 4lük anime, daha iyisi var mı? Tabi ki var ama Kimetsu No Yaiba ’nın da altta kalan bir yanı yok aksiyon kısmında. Hele ki birazdan bahsedeceğim karakterlerin her birinin kendine has ve özgün stillerinin oluşu, muhteşem.

Karakterlere gelecek olursak. Ana tayfamız Tanjiro, Nezuko (Tanjironun kız kardeşi), Zenitsu Agatsuma, Inosuke Hashibira olmak üzere 4 kişi. Aslında genel olarak Nezuko pek sahneye çıkmadığı için 3 de sayabiliriz. Karakterlerin işlenişi şahsen çok hoşuma gitti. Ben animelerde her işi ana karakterin yapmasından hoşlanmam hatta nefret ederim. O yan karakter o kadar laf yapıyorsa o da bi işin ucundan tutacak aga. Bu animede de yine boss fightları tabi ki ana karakter yapıyor, o kadar da olsun. Fakat anime yan karakterleri es geçmiyor ve onlara da mini bosslar atıyor. Ayrıca yukarıda da yazdığım gibi her karakterin kendi stilli var ve her yan karakterin sahnesinde ayrı bir zevkli oluyor anime.

 

Karakterler;

Tanjiro Kamado

Kimetsu No Yaiba Tanjiro Kamado

Tanjiro Kamado’dan başlayalım ilk başa ana karakter gelir tabi ki. Ana karakterimiz Tanjiro su tekniğini kullanmaktadır. Hocası eski bir Hashira (Demon Slayer generali gibi bir şey) olan Sakonji Urokodaki’dır. Yanlış hatırlamıyor isem 10 veya 12 arası bir teknik sayısı var ana karakterimizin, bunları her düşmana göre özel seçerek kullanıyor. Tanjiro her shounen ana karakteri gibi AZİM kaynıyor. Gencimiz her düştüğünde tekrar kalkıyor ve yılmak nedir bilmiyor. Yine her shounen gibi aşırı yardım sever ve yardım istemeseler bile birilerine yardım etmeye aç bir ana karakter. Gelelim beni bu animeye asıl bağlayan yanlarından birisine. Bana kalırsa diğer shounen karakterlerinde olmayan bir özelliğe sahip Tanjiro, kendisi çok ağır başlı efendi bir çocuk. Evet biraz basit bir özellik fakat bu beni ona çok bağladı. Çoğu shounen ana karakteri fazlasıyla şımarık geliyor bana, her istedikleri an konuşup, herkesin işine “kendi yolları’nca” karışıyorlar. Tanjiro ise ağır başlı ve gereksiz bağırıp çağırmayan beyefendi bir delikanlı tam kız vermelik işe almalık bir adam. Tanjironun genel hedefi iblise dönüşmüş ablasını tedavi etmek ve onu iblise dönüştüren kişiden intikam almak oluyor.

 

Nezuko Kamado

Kimetsu No Yaiba Nezuko Kamado

Sırada Tanjiro’nun ablası, animenin sevimli maskotu insan yemeyen nadide iblislerden Nezuko’muz var. Tam adıyla Nezuko Kamado. Animenin daha ilk bölümlerinde Tanjiro evden odun satmak için ayrıldıktan sonra, Nezuko kimliği bilinmeyen bir iblis tarafından (en azından ben bilmiyorum) ailesi ile birlikte saldırıya uğruyor kendisi ne yazık ki. Annesi ve kardeşlerinin tamamı oracıkta ölürken kendisi ölmek yerine iblis oluyor. Tanjiro eve gelip ailesini kanlar içinde görünce bir tek ablasının yaşadığını fark ediyor. Tanjiro ablasının iblis olduğundan bi haber onu iyileştirmek için köye götürecek iken Nezuko, Tanijro’yu yemeye kalkıyor. O sırada cool boy’umuz Giyu Tomioka ortaya çıkıyor. Bu abimiz kısaca Demon Slayer. Hem de ne demon slayer, neyse o sonra. Giyu doğal olarak Nezuko’nun ne olduğunu biliyor ve onu öldürmek istiyor. Fakat Tanjiro ile girdikleri küçük bir mücadele sonucu Nezukoyu öldürmekten vaz geçiyor. Nezuko animenin geri kalanı boyunca o anda Giyunun ona verdiği bir ağızlığı takıyor böylelikle ani bir hevesle birisini ısırmıyor. Nezuko bu günden sonra şeytanlar güneşte öldüğü için tüm gününü Tanjironun sırtındaki bir kutuda geçiriyor.

 

Zenitsu Agatsuma

Kimetsu No Yaiba Zenitsu Agatsuma

Ve sırada favori karakterim Zenitsu Agatsuma var. Zenitsu animeye Tanjiro’nun Demon Slayer sınavı sırasında dahil oluyor. Orada sürekli ağlak, korkak, hayırsız bir kişi gibi görünüyor (aslında biraz öyle). Zenitsu da aynı Tanjiro gibi sınava giriyor ve sınavdan başarı ile ayrılan 3-4 kişiden biri oluyor (tam sayıyı şuan hatırlayamadım). Ondan sonra bir süre daha gözükmüyor. Zenitsu yıldırım tekniği kullanan bir arkadaş. Ah şu yıldırım kullanan karakterlere ayrı bir hastayım bide stüdyo iyiyse o yıldırım efektleri muhteşem oluyor. Zenitsu diğer karakterlerimizden oldukça farkı, kendisi sadece 1 teknik kullanabiliyor. Bu arkadaş üstte de dediğim gibi aşırı korkak, ağlak tuhaf bi tip. Fakat çok fazla korktuğunda veyahut başka bir nedenden ötürü bayıldığında aniden aslan yürek kesiliyor ulti açıyor thor falan oluyor. Kendisi tüm dövüşlerini baygın halde yapıyor. Baygınken dahi sadece tek bir teknik kullansa da hız konusunda, uyanık veya baygın fark etmeksizin ana tayfanın en hızlısı kendisi. Ayrıca kendisi eski bir Hashira olan Jigoro Kuwajima torunu ve küçükken kafasına düşen bir yıldırım sonucu saçları sararan bir arkadaş.

 

Inosuke Hashibira

Kimetsu No Yaiba Inosuke Hashibira

Ana tayfamıza en son katılan benim sevmekle sevmemek arasında gittiğim karakterimize geldi sıra. Inosuke Hashibira bu abi dediğim gibi tayfaya en son katılıyor. Kendisi tam olarak bir demon slayer sayılmaz aslında en azından başlangıçta. Demon Slayerlar giriş sınavını geçtikten sonra kendilerine has kılıçlar edinirler. Inosuke Hashibira ise giriş sınavına girmek yerine tek başına yendiği iki demon slayerın kılıçlarını kullanmaktadır. Günlerden bir gün Tanjiro ve Zenitsu yolda gezerken, abileri bir iblis tarafından kaçırılan iki çocukla karşılaşır. Tanjiro Nezukonun olduğu kutuyu dışarıda bırakarak iblisin olduğu eve girer. Orada bişeyler yaşanır(burası alakasız) Tanjiro en sonunda evden çıktığında Inosuke’nin Zenitsu’yu tekmelediğini görür. Inosuke, Tanjiro’nun kutusunun içinde bir iblis(Nezuko) olduğunu fark etmiştir ve bu yüzden onu öldürmek ister. Zenitsu ise kutunun içindekinin ne olduğunun önemli olmadığını kutunun Tanjiro için önemli olduğunu bu yüzden ona dokunmasına izin vermeyeceğini söyler. Uzun süre Inosuke’den dayak yedikten sonra Tanjiro çıka gelir ve Inosuke ile biraz kapışırlar. Daha sonra Tanjiro durumu açıklar ve Inosuke’de gruba katılır. Inosuke hayvan mı desem vahşi yaşam mı desem, kendince oluşturduğu bir teknik kullanır. Çok uzaktaki canlıları görmese bile hissedebilme özelliği vardır ve sürekli olarak bir yaban domuzu kafası takar, kafasına. Bazı bölümler haricinde, uyurken dahi çıkartmaz bu yaban domuzu kafasını. Yaban domuzunun altında ise hiç beklenmedik bir suret. Bir kadın suratı vardır. Inosuke erkek olsa da (bi tek pantolon giyiyor o yüzden erkek eminim.) suratı resmen bir kız suratına sahiptir. Kişilik olarak oldukça sert birisidir, sürekli dövüşmek ister ve herşeyi kaba kuvvetle çözmeye çalışır. Bide arada birisi ona iltifat ettiği zaman bildiğin adam sersemliyor. O olaya hastayım.

demon slayer kimetsu yaiba inceleme

Ana tayfa bu şekilde. Her karakterin tarzının olması birlikte geçirdikleri zamanları oldukça neşeli yapıyor. Ana tayfa dışında da oldukça önemli karakterler bulunuyor tabi bunlardan uzun uzadıya değinmeyecek olsam da ve kendileri çok fazla gözükmeseler de, aşırı güçlü oldukları kesin.

Öncelikle Hashiralar’dan bahsedelim.

Hashiralar;

Water (Su) Hashira: Giyu Tomioka

Love (Aşk) Hashira: Mitsuri Kanroji

Serpent (Yılan) Hashira: Obanai Iguro

Wind (Rüzgar) Hashira: Sanemi Shinazugawa

Stone (Taş) Hashira: Gyomei Himejima

Flame (Ateş) Hashira: Kyojuro Rengoku

Sound (Ses) Hashira: Tengen Uzui

Mist (Sis) Hashira: Muichiro Tokito

Insect (Böcek) Hashira: Shinobu Kocho

Eski Hashiralar;

Oldlara saygı:

Water (Su) Hashira: Sakonji Urokodaki

Thunder (Gök Gürültüsü) Hashira: Jigoro Kuwajima

Flower (Çiçek)  Hashira: Kanae Kocho

Hepsi oldukça ilginç dursalar ise de, anime de son bölümlere doğru geldikleri için Giyu Tomioka ve Shinobu Kocho dışındakiler hakkında pek bir bilgim yok.

Giyu Tomioka, Tanjiro’nun da hocası olan eski Hashira olan Sakonji Urokodaki’nın öğrencisidir.

Shinobu Kocho ise Kanae Kocho’nun kız kardeşidir.

 

Kötü Adamlar;

Bana kalırsa animenin tek eksiği bu, kötü adamlar. Hiç biri bana ilgi çekici gelmedi. Her kötü adam öldüğü zaman ağlamaya başlayıp aslında ben iyi adamdım diyor ve konu tatlıya bağlanıyor. Baş big boss’umuz Muzan Kibutsuji ise Neutral Evil direk saf kötü adam canı sıkıldığı zaman kesiyor biçiyor. Mesela bir örnek vereyim ne kadar gereksiz kötü adamlar olduklarına. Bu kötü adamlarında Hashiralar gibi generalleri var. İlk gözüken eski generali Tanjiro tek alıyor. 2. si Tanjiro’yu aşsa da bizim cool boy Giyu bu arkadaşa tek atıyor. Diğer kalanlarını yazar da gereksiz görmüş olacak ki geri kalan 4 ünü big boss kendisi kesiyor bir halta yaramazsınız diye. En sona bir tane bırakıyor, bu cinsiyetini tam çözemediğim arkadaşın adı Enmu. Sanırım bu arkadaş biraz daha ilgi çekici olacak. Madem bunların adını yazdık bari resimlerini de koyalım. Şimdiden diyeyim baş kötü Muzan sürekli beden değişiyor. Animede birkaç farklı tipte ve hatta cinsiyette görebilirsiniz.

Muzan Kibutsuji                  Enmu

           

Sanırım anlatılması gereken her şeyi anlattım. Anime en üstte de dediğim gibi gayet güzel. Hele ki ecchi bataklığındaki şu dönemlerde bence muhteşem. Ben uzun süredir animelere küs olsamda bu anime beni tekrar umutlandırdı diyebilirim. Dövüş sahneleri, efektler gayet güzel stüdyo iyi iş çıkarmış. Karakterler oldukça iyi bana kalırsa hiç biri sönük kalmıyor. Boş beleş bölüm yok her bölüm yeterince dolu dolu geçiyor. Son olarak özetle bence izleyin. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım sizi eğlendirmiş ve yeterince bilgilendirebilmişimdir.

Anime Önerisi: Hellsing Ultimate

Demon Slayer Değerlendirme Puanları

MyAnimeList - 8.8
IMDB Puanı - 8.8
Türk Anime Tv - 9.4
Yazar Puanı - 8

8.8

Ortalama

Çıkış Tarihi: 29 Mart 2019 - Bölüm Sayısı: 26 - Katagori: Tarihi - Aksiyon - Shounen - Doğaüstü Güçler - Şeytanlar

User Rating: 4.5 ( 1 votes)
Kaynak
Kaynak
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı