Anime

Anime Önerisi: Fullmetal Alchemist: Brotherhood İncelemesi

Uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım! Bugün inceleyeceğimiz anime Fullmetal Alchemist: Brotherhood (hafifte olsa spoiler olacak). İlk olarak, neden bu anime bunca senedir lider konumunda ona ufakta olsa biraz değinelim.

Bu anime öyle bir şey ki sanki izlerken oradaki karakter değilde siz gelişiyorsunuz, adamlar bunu çok ama çok iyi yapmış. Fullmetal Alchemist’in 2 adet animesi vardır bunların biri Fullmetal Alchemist iken diğeri ise namı diğer Fullmetal Alchemist: Brotherhood’dur. Bu iki anime arasındaki fark ise, tahmin edebileceğiniz gibi biri mangaya sadık diğeri ise değil normal seride belirli bir yere kadar mangayı takip edip sonrasında farklı bir şekilde ilerlemeye başlamıştır fakat Brotherhood başından sonuna kadar mangaya sadık kalmış ve böyle bir başyapıt olarak gelmiştir karşımıza. Gel gelelim animemizin konusuna.

 

Fullmetal Alchemist: Brotherhood Konusu

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder.

İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar

 

Edward Elric

Edward Elric Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Edward “Fullmetal Alchemist” Elric genç bir simya dahisi. 12 yaşındayken en genç devlet simyacısı unvanını alan Edward, Amestris Devlet Ordusu tarafından tanınan en genç Devlet Simyacıdır. Ed’in dizi boyunca birincil motivasyonu, küçük kardeşi Alphonse’yi kayıp bedenine geri döndürmektir. Ed boyu konusunda aşırı hassastır çünkü yaşıtlarına göre çok daha kısa kalmıştır ve ne zaman boyu ile dalga geçilse bir anda parlar ve aşırı kızar. Elric kardeşler her zaman insanlara yardım ederler ve bu sayede yol boyunca gittikleri birçok yerde arkadaşlar edinirler.

Kişisel özelliklerini bırakıp biraz geçmişine bakalım. Edward ve kardeşi Alphonse, Resembool köyünde yaşayan çocuklardır. Babaları (Van Hohenheim) Ed ve Al çok küçükken evden ayrılmıştır. Anneleri ise (Trisha Elric) bir hastalık yüzünden vefat etmiştir. Edward ve kardeşi Alphonse Elric annelerinin ölümünden sonra geri getirmek amacıyla bir tabu olan insan dönüşümü yaparlar. Bunun sonucunda Edward sol bacağını kardeşi ise tüm vücudunu kaybeder ve o sırada kardeşini de kaybetmek istemeyen Edward sağ kolunun karşılığında Alphonse’nin ruhunu kan mührü ile bir zırha mühürler. Ed’in kaybettiği uzuvlar yerine çocukluk arkadaşı olan Winry Rockbell automail yapar.

Güçleri ve Becerileri

Edward çok güçlü bir simyagerdir. Özellikle annelerini dönüştürme girişimlerinden sonra gerçeğin kapısı’nı(veya simyanın kapısı) gördüğü için yani insan dönüşümünü denediği için simya çemberi kullanmadan dönüşüm yapabilir. Bu sayede automail kolunu birçok silaha dönüştürebilir.

 

Alphonse Elric

Alphonse Elric Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Ölmüş annelerini hayata geri döndürmek için yaptıkları simya deneyi sırasında vücudunu kaybetmiş bir çocuktur. Bir yaş büyük abisi Edward Elric tarafından ruhu, metal bir zırha yerleştirilmiştir. Al’ın kan mührü, zırhın arkasında hemen boynunun altında ve içeridedir Ed’e göre Al’ın zırhını düzenlerken dikkat edilmelidir, çünkü mühür dönüşüm esnasında çalışır durumda olmalıdır. Eğer kan mührü silinirse Al’ın ruhtu kaybolacaktır.

Güçleri ve Becerileri

Alphonse, kardeşi Edward ile İnsan Dönüştürmesi’ne teşebbüs ettiklerinde, “Kapı”ya gittiler ve kaybettikleri uzuvların yerine simya ile ilgili belli bilgiler aldılar. Maalesef Edward’ın sadece sol bacağı giderken Alphonse’un tüm vücudu gitti, bu yüzden Edward ruhunu metal bir zırha mühürlemek için yeniden simya kullandı ve Edward sağ kolunu da biricik kardeşinin ruhunu geri getirmek için feda etti. Fakat Ed’in aksine Alphonse mühürleme esnasında ne olduğunu (kapıya gittiğini vs.) hatırlamıyor(fakat daha sonra acı bir şekilde tekrar hatırlıyor) hatırladıktan sonra dönüştürme çemberi kullanmadan simya yapabilmeye başladı ayrıca savunma sporlarında çok iyidir.

 

Roy Mustang

Roy Mustang Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Roy Mustang, Amestris’in Devlet Ordusunun bir Devlet Simyacısı ve aynı zamanda Edward Elric’in üstüdür. Mustang, simya ile ateş etme yeteneği olduğu için Alev Simyacısı (Honme no Renkinjutsushi) ünvanına sahiptir. Hırslı bir şekilde Amestris’in bir sonraki lideri olmaya çalışmaktadır.

Güçleri ve Becerileri

Ateşlenen kumaştan yapılmış ve üstünde küçük bir dönüştürme çemberi bulunan bir çift eldiven giyer. Bu eldiveni takarken parmaklarını şıklatarak küçük bir kıvılcım oluşturur ve havadaki oksijen konsantrasyonu ile oynayarak ve dönüşüm çemberini kullanarak ateş topları yaratabilir.

 

Maes Hughes

Maes Hughes Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Maes Hughes, Central City’deki Soruşturma Ofisinde ve Albay Roy Mustang’ın en iyi arkadaşıyla görevli bir Amestrian State Askeri subayıydı ve Mustang’in Führer pozisyonu için gizli teklifinin en yakın destekçisiydi. Kendini adamış bir aile babası ve örnek asker olan Hughes, (karısı veya kızına olan sevgisini onlara zorlamadığı sürece) diğer karakterler tarafından genellikle çok sevildi ve cinayeti, hikayenin ortaya çıkması için en önemli başlangıç noktasıydı.

Güçleri ve Becerileri

Hughes başlangıçta Central’daki Soruşturma Bölümü’ne atandı. Gerçek savaşlarda olduğundan çok polis çalışmalarına katılıyor. Becerilerini itme bıçaklarıyla, çok hassas bir şekilde ve reflekslerini kullanarak sergiledi.

 

Riza Hawkeye

Riza Hawkeye Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Teğmen Riza Hawkeye , Amestrian Devlet Ordusunda subay ve Albay Roy Mustang’ın kişisel yardımcısı ve korumasıdır. Bir keskin nişancı ve ateşli silah uzmanı Teğmen Hawkeye, hem ofiste hem de savaş alanında Albay için paha biçilmez bir varlıktır ve en yakın ve en destekleyici astı olarak hizmet eder.

Güçleri ve Becerileri

Riza’nın üst düzey idari ve sekreterlik becerilerinin yanı sıra uzman bir keskin nişancı ve ateşli silah uzmanıdır. keskin nişancı tüfeği, tabanca hatta iki tabanca aynı anda silahlanmış olsun, hedefini asla kaçırmamasıyla bilinir.

 

Ling Yao

Ling Yao Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Ling Yao Doğu Xing ulusunun 12. taç prensi ve Yao klanının hükümdarıdır. Ölümcül klanlar arası rekabet sırasında taht yolunu tutmanın bir yolunu arayan Ling, ölümsüzlüğün sırrını aramak için Xing’den Amestris’e doğru yola çıktı.

Güçleri ve Becerileri

Ling, Xingese dövüş sanatları tarzında çok yetenekli, aynı zamanda uzman bir kılıç ustasıdır. Diğer birçok Xingese kraliyet dövüş sanatçısı gibi Ling, Ejderhanın Nabzı akışını okuyabilir bu da ona hayvanlar, müttefikler ve düşmanlar gibi çevresindeki canlı varklıkların Chi’sini algılama, bulma ve izleme yeteneğine sahiptir.

 

Winry Rockbell

Winry Rockbell

 Edward ve Alphonse Elric’in çocukluk arkadaşlarıdır. Winry bir auto-mail tekyisyenidir. Ed’in protezlerini o ve pinako (Büyük annesi) yapmıştır. Alphonse ve Edward’a destek verir. Ed’in protezlerini ve Alphone’nin zırhının bakımını yapan kişidir.

Güçleri ve Becerileri

Winry, son derece yetenekli ve tutkulu bir tamircidir ve çok çeşitli karmaşıklıktaki makinelerin onarımında mükemmeldir. Tabii ki en büyük tutkusu ve en kapsamlı uzmanlığı automail protezlerinin hazırlanması ve bakımıdır. Büyük annesi usta automail mühendisi Pinako Rockbell’in vesayeti altında yetişen Winry, zamanının çoğunu automail yapmak için geçiriyor.

 

fullmetal alchemist brotherhood

Bu anime izlenmeye değer mi? Kesinlikle değer. 64 bölümün 64 ünde de çıtayı üst seviyeye çıkarabilmiş en nadir animelerden bir tanesidir. İşlediği konuları tam olarak anlatıp animenin sonunda da tatmin edici bir son ile biz seyircileri sevindirmiştir. İzlemek isterseniz, Fullmetal Alchemist: Brotherhood’u Netflixte’den izleyebilirsiniz.

Anime Önerisi: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Full Metal Alchemist Değerlendirme Puanları

MyAnimeList Puanı - 9.23
IMDB Puanı - 9.1
Türk Anime TV Puanı - 8.79
Yazar Puanı - 9.5

9.2

Ortalama

Çıkış Yılı: Nisan 2009 - Bölüm Sayısı: 64 - Kategori: Fantastik, Büyü, Aksiyon, Shounen, Macera, Askeri, Komedi, Dram

User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

Eren Demir

21 Yaşında bilgisayar programcılığı bölümü okuyan, anime izleyen, karantina günlerinde inanılmaz derecede can sıkıntısı yaşayan kendi halinde birisiyim. Bazen anime önerileri bazen deneme veya kafama ne eserse onu yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı