Anime

Anime Önerisi: Hellsing Ultimate İncelemesi

Hellsing Ultimate

İlk olarak 2001 yılında çıkan Hellsing, 2006 yılında remake’i yapılarak yeniden karşımıza çıkan müthiş bir animedir. Kendileri her ne kadar animesinde söylenmese bile, Dracula’dır (bkz: Alucard Draculanın tersten yazılışıdır) daha çok orta ve yetişkin kişiye hitap eden Hellsing bana göre anime tarihindeki kült yapımlardan bir tanesidir. Konusuna gelecek olursak;

Alucard yakalandıktan sonra deneysel olarak güçlendirilmiş olağanüstü bir vampirdir en büyük amacı gücünü tam anlamıyla sınayabileceği asıl “ölümsüz olanı” bulmaktır. Seras Victoria sonradan Alucard tarafından vampire (draculia) bir polis memurudur. İkisi beraber merkezi Britanya da olan ve gecenin yaratıklarına savaş açmış, tarihi Hellsing organizasyonunun birer parçasıdırlar. Bu organizasyonun Lideri ve sahibi Sir Integra Wingates Fairbrooks van Hellsing’dir. Sadık yardımcısı Walter C. “Shinigami” Dornez’in de yardımıyla insanlığı tehtid eden karanlık güçlerle savaş halindedirler.

Bu anime, konusunu o kadar iyi işlemiş ki kaç defa izlerseniz izleyin sizi sıkmayacak cinsten. Badass dediğimiz karakterlerin babalarındandır, ayrıca bunun bir animesi daha vardır fakat onu izlemenizi tavsiye etmem çünkü mangaya bağlı değil. Hellsing Ultimate Hellsing ova olarak piyasaya çıkmıştır fakat ova değildir kesinlikle, 10 bölümden oluşur ve her bölümü ortalama 50 dakika sürmektedir. Çıktığı zamanlarda neredeyse her bölümü arasında 1 sene vardır ki bu yüzden konu işlenişi muazzamdır. Şimdi karakterlerimize bakalım.

 

Alucard

Alucard bir nosferatu(gerçek vampir)dir. Sonradan ısırılarak vampir olmamıştır. İlk ve bilinen en güçlü vampirdir. Alucard aslında 541 yıl önce yaşamış ve ordusuyla tüm zamanların en çok korku yayan acımasız bir generaldir. Tanrının kendisi için edilen duaları kabul etmeyip bunun yalnızca onca yalvarmak olduğunu düşünen Kont, tanrıyı dünyaya getirmek için büyük savaşlar olası gerektiğini düşünür. Bunun için milyarlarca insan öldürür, ister kendi ordusu ister düşmanları olsun önünde duran herkesi öldürmüştür.

Sonunda Osmanlı ile girdiği bir savaşta yenilmiştir, tam boynu kesilecekken yerden bir askerin kanını içmiştir ve gerçek bir vampir olmuştur. Bundan önce ne olduğu yada önceden vampir olup olmadığı kesin değil. Alucard Hellsing Ultimate’de 100 yıl öncesinde Londra’yı fethetmiştir. Kendi kalesinde hizmetçileri ile yaşarken bir gün Hellsing ailesi Alucarda meydan okumuş ve onu mağlup etmişlerdir. O günden sonra Hellsing karargahında kilitlenerek vampir tarafının daha çok güçlenmesini amaçlamışlardır ve sonunda nihai vampir olarak Integra Hellsing’in hizmetkârı olmuştur.

 

Seras Victoria

 Seras Victoria tamamen Alucardın kanından olan bir vampirdir o aydınlık gece de Alucard tarafından sonradan vampire dönüştürülür. Son derece yetenekli olan polis kız Alucard kadar güçlüdür. Çoğu zaman neşeli tavrı ve mizahlı kişiliği ile hemen hemen herkesin sevgisini kazanmıştır. Hellsing Ultimate de önemli bir rol oynayan Seras, tıpkı Alucard gibi efendisine büyük bir sadakat ile bağlıdır. Alucardın kızı gibi gördüğü Seras, vampir olsa da insanı bir yana da sahiptir. Öldürmekte çoğu zaman tereddüt etmesi ve ölenlerin arkasından üzülmesi bunu gösterir. Neyseyki Hellsing Ultimate in sonunda bunu aşmayı başarmıştır. 

 

Integra Wingates Fairbrooks van Hellsing

 Daha çok İntegra Hellsing olarak geçen kişi Alucardın, efendim dediği kişidir. Alucard İntegra’ya karşı sonsuz bir sadakat barındırır onun her emrini yerine getirir. Daha çok uzaktan izleyen ve emirler veren karakterimiz, sigara içmeyi seven soğukkanlı bir yapıya sahiptir. Kendisi, animede Hellsing karargahının lideridir. İnanılmaz derece vatansever ve sadıktır. Ciddi otoriter ve soğuk biri olsa da sert kalpli birisi değildir. Duygularını neredeyse asla belli etmese de anime de çoğu zaman üzüntü, neşe, keder ve acı gibi duyguları çok belli bir şekilde görülebilir. Çoğu zaman ağzında bir sigara ile karşımıza çıkar. 

 

Alexander Anderson

 Serinin en çok sevilen karakterlerinden Peder Alexander, bir yenileyici ve biyolojik bir ölümsüzdür. Alucard’ın baş ve ilk düşmanı olan Peder Alexander son derece güçlü bir avcıdır, avının kaçmasına izin vermeyen ve Katolik için çalışan bir Vampir avcısıdır. Kendisi ve takımı için, Tanrının dünya üstündeki adı veya yargısı demektedir. Anderson Alucardın bile saygısını kazanan sayılı insanlardan birisidir. 

 

Walter C. Dornez

 Walter seride hain olarak geçen karakterdir. Integranın en yakınınıdaki kişi olan Walter, düşmanları için bilgi sızdırmaktadır. Alucard ile 100 yıldan aşkın bir süredir yakın dost olsa da onu öldürmeyi istemektedir. Her şeyi kesen ipleri ile, ister Hellsing de ister Hellsing Ultiamate de Sir İntegrayı kurtarmıştır. Hellsing ailesine 100 yıldan uzun süredir uşaklık yapan Walter İntegranın babası Arthura da hizmet etmiştir. Ana karakterlerimiz bunlardır, bu yazıyı yaparken Integranın “Search and Destroy, Search and Destroy, Search and Destroy” demesi akıllarımızdan hala çıkmamaktadır. 

 Bu giften belli olduğu üzere anime dünyasının en agresif ve psikopat karakterlerinden biridir. Eğer bu animeye başlamak istiyorsanız durmayın derim bolca kan ve vahşet bulacaksınız benden söylemesi. Onun dışında benden bir tavsiye, son kısımlarda kafanızın karışmasını istemiyorsanız schrödinger’in kedisinin ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim. Bir AMV bırakayım eğer spoileri kafaya takmazsanız izleyin derim.  

 

Anime Önerisi: Sakurasou No Pet Na Kanojo

Hellsing Ultimate Değerlendirme Puanları

MyAnimeList Puanı - 8.45
IMDB Puanı - 8.3
Türk Anime TV Puanı - 8.25
Yazar Puanı - 9

8.5

Ortalama

Çıkış Yılı: Şubat 2006 - Bölüm Sayısı: 10 - Kategori: Korku, Aksiyon, Seinen, Vampir, Doğaüstü Güçler, Askeri

User Rating: 4.08 ( 2 votes)
Etiketler

Eren Demir

21 Yaşında bilgisayar programcılığı bölümü okuyan, anime izleyen, karantina günlerinde inanılmaz derecede can sıkıntısı yaşayan kendi halinde birisiyim. Bazen anime önerileri bazen deneme veya kafama ne eserse onu yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı