Espor

Espor Oyuncusu Olmak İçin Gerekenler

Espor Oyuncusu Olmak İçin Gerekenler

Espor Oyuncusu Olmak İçin Gerekenler Merhaba arkadaşlar ben Hasan (HKawaii) KARACA, Toros Destroyers takımının kaptanıyım ve profesyonel PUBG oyuncusuyum. Bu yazımda kendi deneyimimi sizlerle paylaşacağım. Espor yolunda nasıl ilerleme kaydedebilirsiniz, hayalinize giden yolda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. E-spor Oyuncusu Olmak için Ne yapmanız ve nereden başlamanız gerekli?

Anahtar cümlemiz “Asla pes etme”. Bu cümle yalnız espor için değil hayatınız içinde büyük önem taşımalı. Bir işte başarılı olmak için gayret etmeli ve ne engel olursa olsun yılmamalıyız.

Espor Oyuncusu Olmak için Bana Göre Sadece Birkaç Unsur Mevcut;

Düzenli Antreman Yapın ve Kendinizi Geliştirin

League of Legeds antrenman modundan bir görsel. (CS:GO’da ise aim mapleri mevcut bunları çeşitlendirebiliriz.)

Bu durum, oynadığınız oyuna veya kişiden kişiye göre değişebilir. Ne kadar sürede verim alıyorsanız o kadar süre antremanınızı yapın. Oyunda kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirin. “-Ya esporcu adam 24 saat oynar” Bu düşünce çok yanlış, her şeyin fazlası zarar… Kısa antrenmanlarla bile gelişim gösterebilirsiniz…

 

Oynadığınız Oyunu Yaşayın

Misal kendimin uyguladığı ve sizlere de önerebileceğim bir şey var… Boş zamanlarımda zihnimde oyunu oynuyorum. Evet size delilik gibi gelse de faydasını oyun içerisinde görebilirsiniz. Uygulayabileceğim taktikler, kullanabileceğim ekipmanlar ve farklı kombinasyonlar, rakip ile yüzleştiğim vakit ne yapmam gerektiğini ani düşünerek karar verebiliyorum.

 

Asla Pes Etme! No Pain No Gain!!

İlk başta da dediğim gibi “Asla pes etme!“. Kaybetmekten korkmayın, kazanmak için oynayın, elinizden gelenin en iyisini yapın. Bir taktiği defalarca denediniz ve  yapamıyorsunuz, lanet olsun olmuyor… Hayır, asla pes etmee! Olacak, sana inanıyorum dostum, başaracaksın ve rakiplerini alt edeceksin…

Fakat denemeyi bırakırsan rakiplerin seni alt edecek. Pes edersen değil espor oyuncusu normal bir oyuncu bile olamazsın! Pes etme ve denemeye devam et, elbet ki başaracaksın ve o zaman başarmanın verdiği kazanç seni o kadar sevindirecek ki tadına doyamayacaksın, her zaman başaracaksın ve her zaman kazanacaksın! 

 

Kesinlikle Bir Lidere İhtiyacınız Var

Oynadığınız takım oyunlarının olmazla olmazı liderdir. Pes etmemekten bir sonraki önemli unsurlardan biri de takım kaptanınızdır. En son kararı verecek kişiyi seçmelisiniz, sizi yönlendirecek ve sizi tanıyacak biri, yapacağınız hamleleri bilebilecek ve sizi iyi yönlendirebilecek biri, hitabet’i yüksek ve sözünü dinletebilen biri…

Bu kişi takım adına karar alacağı için, bu kişiyi seçerken çok dikkatli olmalısınız… Doğru kararı vermeniz sizin ve takımınız için çok önemli. Takım kaptanınız sizler için takım içi anlaşılmazlığı çözecektir. Takım kaptanının böylesi bir sorumluluğunun farkında olması gerekir.

 

Katılabildiğiniz Kadar Turnuvalara Katılmanız Gerek

Games Week İstanbul’da gerçekleştirilen oyun turnuvası

Çevrenizde katılabileceğiniz kadar çok turnuvaya katılın. Tabii merkezi şehirler dışında ki arkadaşlar için bu durum biraz zor fakat, imkansızlıktan imkan doğar. Oyunu oynayan arkadaşlarınız arasında bile ufak bir turnuva düzenleyebilir, rekabetinizi ise ufak tefek iddalar ile kızıştırabilirsiniz…

Ne mi faydası olacak derseniz; espor camiasında çevrenizi genişletmek ve takımınızın daha buyuk bir kitleye sahip olmasını sağlayacaktır. Bu demek olmuyor ki sadece çevre yapmak için katılın o sadece yan etken. Kazanmak için oynayın ve elinizden geleni yapın. Ufak tefek hediyelerle kendinizi şımartı 😀

 

Takımınıza Gereken Desteği Sponsor ve Destekçiler ile Sağlayabilirsiniz

Games Week İstanbul’da gerçekleştirilen oyun turnuvası

“Ya bize kim destek olsun biz kimiz, sadece bir avuç oyun oynayan insanız” düşüncesinde olmayın. Ufak tefek İnternet siteleri, içecek firmaları vs… gibi kuruluşlara, takımınızın şu anki konumu yerine, gelecekteki konumundan bahsedin.

Kuruluşlar ile gerek Instagram, Facebook veya mail yolu ile ulaşmaya çalışın, en azından şansınızı deneyin. Eminim ki bir kaç yer size geri dönüş yaparak, isteğinizi karşılamasa bile ellerinden geleni yapmaya çalışarak sizimutlu edebilir. ( Bakınız: Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır 🙂 ) Tabii bu konuşmalarda kuruluşlara gelecek vaat edin.

Takımınızın İmajı olsun

E-sporcu adamın, kendisi gibi takımı da kaliteli olmalı. Sizi en iyi temsil edecek ismi seçmelisiniz. Bu konuda beyin fırtınası yapmanız için size ufak bir tavsiye; Takımınızla birlikte beraber oyun oynarken başınızdan geçen bir olayı isimlendirebilirsiniz.

Espor takımlarının logoları

Tabii, esporcu olacağız, büyük düşünmek gerek onun için de takımınıza bir maskot veya bir amblem gerekli. Bunu isterseniz logo’ya dönüştürebilirsiniz. Sonrada aynı şekilde işleri ciddiye almanızı sağladığının göstergesi olarak formanızı tasarlamanız gerekmekte.

Bir turnuvaya takımınızın hepsinde, takımınızın logosunu üzerinde taşındığı formayla gittiğinizi düşünün, emin olun ki, bu işi ciddiye aldığınızı başka yollarla göstermekten daha kolay olacaktır.

Bu yazımda bahsedeceklerim bu kadardı arkadaşlar kendinize iyi bakın hayaliniz peşinden koşun! Yazımı beğendiyseniz, fikirlerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Eksik bıraktığım herhangi bir yer varsa kusura bakmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Ben e sporcu olmayı düşünüyorum daha 14 yaşımdayım ve aile içi anlaşmazlık söz konusu ya ben anlatamıyorum yada onlar anlamak istemiyor okurum ama bir yere kadar e sporcu olmak için belirli yerlere gidip lisans almam gerekli her yerde böyle yazıyor ve gidip lisansı mı da alacağım ama ailemle her münakaşa ettiğim de kendimi sorguluyorum acaba doğru yolda mıyım? Diye ama şu söz beni motive ediyor “insanların %99 u fikirlerinizi saçma buluyorsa ya yanlış yoldasınız ya da tarih yazmak üzeresinizdir” Scott Belsky ama hala bir umutsuzluk var içimde ama yılmak yok devam

  2. daha 15 yaşındayım ve esporcu olmak istiyorum her ailenin dediği gibi okulunu oku iyi meslek edin sacma sacma oyun oynama diyorlar ama bu bi meslek ve bunu yapmak istiyorum iyi bir ekipmanım olmadı için cok verimli oynayamıyorum ufak tefek turnuvalara katılıyorum ekipman yada para ödüleri kazanmaya çalışıyorum size bir tavsiye hangi turnuva olursa olsun katılın azdan az çoktan çok ne olursa olsun hic yoktan iyidir kazandıkca daha cok kazanasınız gelecek ve fark edeceksiniz cok iyi bir oyuncu olmuşsunuz ama ondan önemlisi cok iyi bir takımın olması iyi iletişim kurmak takımı hic bir zaman modunu düşürmemek pes etmek yok yolla dewam kimseyi umursamayın hata yapacaksanızda kendi fikirlerinizle hata yapın <3 <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı