Anime

Anime Önerisi: Baka to Test to Shoukanjuu

Anime Önerisi: Baka to Test to Shoukanjuu

Bu gün inceleyeceğimiz anime, başlık okuyanların da anlayabileceği gibi Baka to Test to Shoukanjuu, kısaca. Animenin kalitesini anlatabilmek adına önce kendimden biraz bahsetmem gerekir. Ben herhangi bir oyundur, dizidir, filmdir, animedir 2. kez asla oynayamam, izleyemem. İstisna durumlar hariç ama bu istisnalar genelde adı efsaneleşmiş yapımlar oluyor. Benim için bu tarz şeylerde önemli olan kısım hikayedir ve ben hikayeyi bir kere görünce artık o film, dizi artık her neyse benim için bitmiştir. Ayrıca yine oyunlarda, filmler ve animeler de özellikle aşk ve ecchiden nefret ederim, bana kalırsa bunlar hikayeyi baltalıyor. Zevk meselesi. Fakat Baka to Test to Shoukanjuu animesine gelecek olursak istisna kelimesi ancak bu kadar zorlanabilir.

Animenin en temel kategorisi aşk ve komedi. Ecchi desen gırla, hikaye desen ergen liseli aşk hikayesi. Fakat bu animeyi tam 5 kez en baştan izledim üstelik 2 sezon(her biri 13 bölüm)+özel bölümler+özel bölümlere ayrı bir sezon alayını izledim. 5 Kez! (Yüzüklerin efendisinden sonra en çok izlediğim 2. seyir ürünü.) Üstelik her defasında gülmekten yarıldım diyebilirim.

Peki benim kadar seyir konusunda seçici biri( evet bu konuda oldukça seçiciyimdir.) hikaye sunmayan, echhi dolu, komedi-aşk animesini neden bu kadar çok izledi gelin detaylıca bir bakalım.

 

Ön İnceleme;

Dayı olay şu; bir lisemiz var bu lisede notuna göre sınıfa gidiyorsun A,B,C,D,E ve F sınıfları var. Olay kast sistemine dayalı. A bildiğin kral, okul falan değil orası bildiğin her şeyleri var. F sınıfında ise sıra dahi yok. Sınıflarının önünde tabelaları bile yok. Şimdi burada da asıl olay devreye giriyor. Notun kadar güçlüsün bu okulda ve notun üzerinden savaşlar döndürüyor sınıflar arasında. Kazanan kaybedenin sınıfını alıyor kısaca. Fakat anime deki ortam sürekli şen şakrak tam bir meslek lisesi havası. Eğer curcunalı komedi seviyorsanız bu animeyi izlerken gülmekten çatlayabilirsiniz uyarmadı demeyin. Tavsiyeme gelirsek izleyin, anime zaten ilk 2 bölümden suyunu belli ediyor. İlk bölümlerde eğlendiyseniz son bölüme kadar eğleneceksiniz. Bana kalırsa izleyin.

İşin Detayı;

Okumayı sevmeyen kardeşlerimizi doyurdu isek, gelelim detaya. Şimdi yukarıda da anlattığım gibi olay tamamen lisemizde geçiyor. Lisede ÇMS adında bir sistem var ve sınıflar hiyerarşik bir sistemle yönetiliyor. Lisemizde 2. sınıfa geçerken bir sınava giriyoruz ve aldığımız nota göre bizi A,B,C,D,E ve F sınıflarında birine atıyor.

Şimdi ana karakterimiz direk saf, salak bir tip zaten sınavdan geçmek için kalemi fırlatarak şıklara karar veriyor. Fakat ana karakterimizin sevdiği kızda orada, hemen yanında sınav oluyor. Mizuki Himeji ana karakterimizin biricik aşkı. Fakat bu tatlı kardeşimiz sınav esnasında hastalanıyor ve bayılıyor ona yardım etmek için sınavı bırakan ana karakterimiz Akihisa Yoshii ile birlikte sınavdan 0 çekiyorlar ve doğru F sınıfına düşüyorlar.

Hikayemiz burada başlıyor ana karakterimiz Yoshii, Himeji nin F sınıfına ait olmadığını onun A sınıfında olması gerektiğine inanıyor.  Hakikaten öyle kız zeki. Ana tayfamız da çabucak ona katılıyor ve ÇMS adındaki sınıflar arasındaki savaşları başlatıyorlar. Anime genel olarak bu ÇMS üzerinden dönüyor.

 

Karakterler;

Animenin benim için özel yanlarından biri karakter oldukça iyi hepsinin bir espiri bir komedisi var.

Akihisa Yoshii

Ana karakterimiz önce gelir. Mahalle tabiriyle mal diyebileceğimiz ana karakterimiz oldukça komik, temiz kalpli ve kolay kandırılabilir bir kişi. Anime boyunca başına sürekli dertler alan arkadaşımızın ise aşk hayatı oldukça karışık. Onu seven iki kız + bir oğlan ile başı sürekli derde girse de her zaman güler yüzüyle ve Yuuji Sakamoto ile yaşadıkları komik atışmalarla, oldukça fakir oluşuyla her zaman güldürdüğü kesin.

 

Mizuki Himeji

Gelelim ana karakterimizin biricik aşkı, masumane pastel girl’imiz Mizuki Himeji‘ye. Bu ablamız ana karakterimize deli divane aşık. Ana karakterimizde buna aşık fakat Yoshii kardeşimiz dediğim gibi mal  olduğundan kızın kendisini sevdiğini fark edemiyor. Himeji ders notlarında oldukça başarılı biri A sınıfını bile zorlayacak hatta aşacak durumda hemde. Hastalığı nedeniyle F sınıfına düşmüş olsa da dönem içinde aldığı yüksek notlardan dolayı ÇMS’deki gücü oldukça yüksek. Doğal olarak ÇMS savaşlarında da F sınıfının tactical nukleer i oluyor.

İnsan öldüren yemekleri, her zaman masumane düşünme şekli ve utangaçlığıyla oldukça tatlı ve eğlenceli bir kişi.

 

Minami Shimada

Ov boy ov boy, animenin favori kadın karakterim olan Minami Shimada‘ ya geldi sıra. Kendisi uzun sürece Alamanyalar da yaşadığından japoncası zayıf ablamız aslen B seviyesinde zeki bir şahsiyet. Ama kaderin komik cilvesi japonca okumakta zorlandığı için sınavda sadece matematik çözüyor ve bu da onun F sınıfına düşmesine neden oluyor.

Kendisi Himeji gibi Yoshii reise aşık. Oldukça şiddete eğilimli tavrı ve erkeksi olmasıyla, Yoshii ye çektirdiği ızdırapları izlerken çok eğleneceksiniz.

Ayrıca kendisine aşık Miharu Shimizu(kız) adında bir sapığa sahip. (Bu anime de kimler kimlere nasıl yürüyor, nasıl koşuyor bilemezsiniz.)

 

Yuuji Sakamoto

Ana karakteri ve kızları bitirdiğimize göre gelelim ana tayfanın erkeklerine.

En başta grubun dahi lideri. F sınıfının temsilcisi ve lideri Yuuji Sakamoto geliyor. Kendisi cool takılan zeki tiplerden fakat ders konusunda ise o kadar da iyi değil. Yine de F sınıfından daha iyi bir yerde olabilme potansiyeli olduğunu düşündüğüm bu kardeşimiz, bilerek F sınıfına giriyor. Kendisi her Türk genci ile aynı rüyaya sahip. Notlarla yargılanmayan bir okul sistemi ve tüm dünyaya notların her şey olmadığını gösterme rüyasına.

Bu nedenden ötürü olduğunu düşünüyorum ki F sınıfına giriyor ve çabucak başa geçip ilk günden E sınıfına ÇMS ilan ediyor.

Yoshii ile aralarındaki garip ilişki ve çocukluğundan beri kendisine delicesine aşık olan Shouko Kirishima yaşadıkları tek taraflı aşk mükemmel. Animeyi izleyenler hiç bana kızmasın bence Yuuji kıza aşık değil sadece seviyor ama siz bilirsiniz tabi. Kendisinin Yoshii ile yaşadıkları anlarda çok eğleneceksiniz.

 

Kouta Tsuchiya

Kouta Tsuchiya a.k.a Röntgenci(animede genel olarak bu isimle geçiyor.) sessiz ve sağlık konusunda tam bir dahi bir kardeşimiz. Kendisi sağlık konusunda A sınıfının en iyisini tokatlamış biri.

Lakabından da anlaşıldığı üzerine karakterimiz animenin sapığı. Tüm okuldaki kızların fotoğraflarını çekip bunu satarak geçimini sağlıyor. İşini saygı duyulacak bir titizlik ve ciddiyetle yapması, anime boyunca çok az konuşması onu biraz ciddi bir karakter yapsa da bu anime de komedi kaynağı olmayan kimseler yok.

Ana karakterimiz bütün nakitini çektiği fotoğraflarla, deyim yerindeyse sömürse de grubumuzun en değerli üyelerinden biri.

 

Hideyoshi Kinoshita

Favori karakterimi en sona sakladım. Hideyoshi Kinoshita bir kıza benzese de erkek kategorisinde olmasından da anlaşılacağı üzere erkek bir birey. Kısaca Trap denilebilir fakat karakterimiz çoğu animedeki traplerin aksine erkekliğini sonuna kadar savunsa da animede çoğu yerde kız kıyafetleri ile göreceksiniz kendisini.
Animede kızların bile kıskandığı, erkeklerin peşinden koştuğu, ana karakterimizin kaçamak aşkı diyebileceğimiz bu abimizin üzerinden dönen komedi ayrı bir güldürüyor.
A sınıfındaki ikiz kız kardeşi Yuuko Kinoshita nın aksine bu arkadaşımızın dersleri gayet kötü.
FFF inde gözdesi olan Hideyoshi Kinoshita animede genel olarak cinsiyetinin karıştırılması ve diğer kızların onu kıskanması üzerine bir komedi sunuyor bize.

FFF

FFF, kendileri bir karakterden ziyade bir tarikat olsa da bu grubu yazmadan bu yazımı bitirmek istemedim. FFF tarikatı F sınıfında bulunan saplardan oluşan bir güruh. Sadece F sınıfı değil tüm okul üzerinde sevgilisi olan, kızlarla iyi geçinen tüm erkeklerden ölesiye nefret ediyorlar. Baş karakterimizi de seven 2 adet kız olunca haliyle kendileriyle oldukça komik zamanlar geçirdikleri oluyor. Liderleri Ryou Sugawa ve FFF tarikatı her saheneye çıktığında birinin başı genelde derde giriyor.

 

Sonuç;

Sonuç olarak benim favori komedi animem olan Baka to Test to Shoukanjuu oldukça kaliteli komedi sunan bir anime. Benim meslek lisesinden mezun olmam, hala üniversite okuyor olmam ve bu animenin de lise ortamımı anımsatmasından mıdır bilemedim, bu animenin yeri bende bir ayrı.

Anime de daha anlatamadığım bir çok karakter var ve her biri ayrı bir komedi  sunuyor bize. Son olarak puanlamaları yapıp yazımızı bitirelim. Ama bence animeye bir şans verin.

 

Anime Önerisi: Fullmetal Alchemist: Brotherhood İncelemesi

Baka to Test to Shoukanjuu Değerlendirme Puanları

MyAnimeList - 7.6
IMDB Puanı - 7.3
Türk Anime Tv - 7.8
Yazar Puanı - 8

7.7

Ortalama

Çıkış Tarihi: 6 Ocak 2010 - Bölüm Sayısı: 26 (2. sezon dahil)- Katagori: Komedi-Aşk-Okul

User Rating: Be the first one !
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı