Donanım

Windows Açılışta Siyah Ekran Sorunu Kesin Çözüm

Windows Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü

BIOS Menüsü (Farklılık gösterebilir.)

Bilgisayarlar şüphesiz hayatımızın bir parçası olmayı başardı. Bu kadar çok kullanmamızın nedenleri arasında işletim sistemlerinin bilgisayara kattığı havadır. Günümüzün ve muhtemelen geleceğin de en çok kullanılan işletim sistemi Windows muazzam bir mimariye sahip. Peki ya Windows bozulursa? Siyah Ekran Sorunu %100 çözüm bu yazıda.

Dediğimiz gibi bilgisayarı bilgisayar yapan etmenlerden biri olan Windows insanoğlunun yaptığı diğer birçok şey gibi mükemmel değildir. Mutlaka bir gün bozulacaktır. Helede uzun süredir kullanımda olan yani en son format atışınızı hatırlamadığınız bir tarihten beri ayaktaysa, çökme riski daha yüksektir. Diyelim ki bilgisayarınızın işletim sistemi çöktü, bilgisayarınızı açtığınızda siyah bir ekranda kalıyor. BIOS harici hiçbir yere girmiyor ve sizde içindeki önemli dosyaları, resimleri, videoları kurtarsam bana yeter diyorsanız buyurun anlatalım.

Siyah Ekran Sorunu
Blue Screen- Görselin konumuzla ilgisi pek yok fazla takmayın.

Evet dediğimiz gibi bilgisayar siyah ekranda kaldı dosyalar gitti. Diye düşünmeyin hemen, kurtarmanın yolları mevcut. Sıra sıra değinelim şimdi;

Bilgisayarınızı kapatın, Açılıştan itibaren sürekli olarak ard arda F8 tuşuna basın ve ‘Güvenli Mod‘ adındaki moda sokun eğer girmeyi başardıysanız zaten dosyaları alabilirsiniz. Safe Mode‘un asıl amacı Windows’u çalıştıran uygulamalar harici bütün uygulamaların başlamasını önlemektir. Sonrasında format atabilirsiniz. Eğer format istemiyorsanız CMD’yi açmalısınız: Windows + R tuşlarına basın çıkan pencereye “CMD” yazın ve Tamam deyin. CMD ekranına ”chkdsk C: /f /r” tırnak içindekileri yazın ve Enter’layın. Böylelikle bilgisayarınızı onarmış olacaksınız.

Siyah Ekran Sorunu için Güvenli Moda Nasıl Girilir Videolu Anlatım

Videoda görüldüğü üzere açılışta sürekli olarak F8 tuşuna basılmalı, Açılan ekranda en üstte Safe Mode ya da Güvenli Mod seçeneğine yön tuşları ile gelip Enter tuşu ile seçilmelidir. Önümüze başka bir şey geldiğinde ise yapacağımız tek şey Enter’a basmak. Windows 8, 8.1, 10’da durumlar biraz farklı buyurun onun içinde videolu anlatım sunduk. Windows 10’da güvenli moda nasıl girilir?

Bilgisayarım Güvenli Mod’a Girmiyor Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar Güvenli Moda girmedi şimdi ne olacak? Merak etmeyin hala bilgisayarı açmanın yolları var. Öncelikle bir format yani asıl tabiri ile Windows yükleme Cd/USB’sine ihtiyacınız var. Bilgisayarı kapayın ve Cd ya da USB belleğinizi takın. Eğer Cd şeklinde bir Windows Yükleyicisine sahipseniz kapanmadan hemen önce Cd yerleştirme yuvasını açın ve yerleştirin. Bu arada Cd/Usb de hangi Windows sürümünün olduğunun bir önemi yok ister XP olsun ister Vista ister 7 biz zaten bilgisayara format atmayacağız. Hemen aşağıdaki yazıya göz atalım.

Siyah Ekran Sorunu için Bilgisayarı Cd veya USB ile Başlatmak

Videolu anlatımımızı bıraktık, fakat video uzun ben resimlerden yapayım 2 dakikacılar için, detaylı bir anlatımla sizi çözüme kavuşturacağız. Bilgisayar açma tuşuna bastığınız andan itibaren klavyede ki yön tuşlarının üzerinde kalan “Delete (Del)” tuşuna basılı tutun, bip sesi duyduğunuzda bırakabilirsiniz. Ekrana, her bilgisayarda değişiklik gösterebilen bir BIOS menüsü gelecektir. Aşağıdaki gibi.

Siyah Ekran Sorunu
BIOS Menüsü (Farklılık gösterebilir ama çoğu birbirine benzer.)

Bu menü dediğimiz gibi farklılıklar gösterebilir. Ama mantık aynı. Klavyenin yön tuşları ile Advanced BIOS Features adlı alt menüye gelin ve Enter tuşu ile giriş yapın, kaşınıza böyle bir menü daha çıkacak.

Siyah Ekran Sorunu
ABF Menüsü (Farklılık gösterebilir.)

Bu menüde de Boot Sequence adlı bölüme gelip Enter tuşuna basın. Aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Siyah Ekran Sorunu
BS Menüsü (Farklılıklar gösterebilir.)

Eğer USB Bellek taktıysanız, ok tuşları ile 1st Boot Device yazan bölüme gelip Enter tuşuna basınız ve USB’yi seçin ve tekrar Enter tuşuna basınız, eğer Cd taktıysanız CD/DVD bölümünü en başa getirerek aynı işlemi tekrarlayın. ( Bu olay bilgisayarın açılışta nerden kaynak aracağını söyler. Yani Cd seçerseniz bilgisayar açılışta Cd arar, varsa açar yoksa 2st Boot Device’ye geçer orada da Harddisk devreye girer. Sakın 2st Boot Device’a dokunmayın.) “F10″ tuşuna basıp kaydedin. Çıkan ekrana OK. seçeneğini seçip bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayar yeniden başlayınca karşınıza ‘Ön yükleme için bir tuşa basın _ _‘ yazısı çıkarsa herhangi bir tuşa basın. Bir kaç saniye sonra Windows Yükleme Aracının arayüzü çıkar. Bu menüde “Shift+F10” tuşlarına aynı anda basıp CMD (komut satırı) ekranını açmalısınız.

Siyah Ekran Sorunu
CMD (Komut ekranımız böyle olmalıdır)

Açılan satıra Windows’un kurulu olduğu dizinin harfini girin. Örneğin ”C” (Genellikle C diski olur, eğer bir şüpheniz varsa hangisindeydi diye C’yi seçin).  Ekrandaki X yazısının yerine C geldiyse hemen diğer adıma geçelim. Komut Satırınıza chkdsk C: /f /r” yazın ve Enter tuşuna basın. Muhtemelen böyle bir uyarı ile karşılaşacaksınız;

Siyah Ekran Sorunu
Diller Farklılık Gösterebilir

Diller CMD menüsünde farklılık gösterebilir. Bu ekranda Evet demek için “E”(Evet) veya “Y”(Yes) tuşuna basıp Enter’layın. Bu komut sayesinde bilgisayarın sistem dosyaları taranacak ve onarılacaktır. Taramanın bitmesini bekleyin, bittiğinde sonu Succesfully yazan bir uyarı görürseniz işlem tamamdır. Bilgisayarı Boot menüsüne sokmadan yeniden başlatın. Büyük bir olasılıkla bilgisayarınızı açmayı başardınız. İçinden önemli dosya, video, fotoğrafları alıp bilgisayarınıza format atmayı öneririm. Bu işlem sonrası bilgisayarlarda aşırı derecede yavaşlık vb. olaylar görülebiliyor.

Eğer bu işlemde bilgisayarı açmadıysa maalesef bilgisayarınız bir tamirciye götürmenin vakti gelmiş demektir. Siyah Ekran Sorunu sandığımızdan daha büyük bir sorunun ön yüzü olabilir. Böyle durumlar yaşamamak için dosyalarınızın yedeğini mutlaka alın. Ayrıca Bilgisayarcı deyip mahalle arasında sadece bilgisayara format atmayı bildiği için dükkan açan yerlere gitmemenizi öneririm. Sonra vay efendim ramlerim yok, ekran kartım değiştirilmiş gibi yakınmayın 😀

Yazı işinize yaradıysa lütfen aşağıdaki yıldızlardan yazımızı puanlamayı unutmayın. Herhangi bir yerde sorunuz varsa, anlamadığınız bir nokta veya beceremediğiniz herhangi bir şey, lütfen çekinmeden bir kaç saniyenizi ayırıp yorum atın, atılan yorumlara en kısa zamanda cevap verilecektir. Elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Etiketler

Ahmet Batuhan

Selam. Ben Batuhan 18 yaşında herhangi biriyim. Faydalı bir şekilde vakit öldürmek için başlattığımız bu projede yazarlık yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı