Çizgi RomanSinema

Venom Kimdir? Simbiyot Venom Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Venom Kimdir? Simbiyot Venom Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

venom kimdir

Yakın zamanda solo filmi ile karşımıza çıkacak olması ve de karakteri Tom Hardy’nin canlandırması bizi epey bir heyecanlandırmıştı. İstedik ki film vizyona girmeden önce biraz bu karakter hakkında bilgi sahibi olalım. Venom kimdir?

 

Venom: Spider-Man İçin Yeni Kostüm Arayışının Bir Parçası

venom kimdir

1982’de Spider-Man’e ne kostüm arayışında olan ve bu vesile ile yarışma düzenleyen Marvel aradığı kostümü bulmuştu. Alışılagelmişin dışında bir tasarımda olan kostüm siyah ve beyaz renklerdeydi.

Bu kostümü bir şekilde çizgi romana uyarlamak zorunda kalan Marvel 1984 yılında çıkarttığı Secret Wars hikayesinde kostüme yer verdi. Kostümü oldukça yıpranan Spider-Man yeni bir kostüm tasarlamak durumundaydı. Peter Parker bu durumun üzerine düşünceleri okuyup uygun bir kostüm çıkaran bir makineyi kullandı. Fakat kostüm bekleyen Spidey karşısında bir küre buldu. Bu durum onun örümcek hislerini harekete geçirdi ve daha ne olduğunu idrak edemeden küre onun bedeni ile birleşti.

Bu durumdan ilk başta memnun olan Spidey bir yerden sonra kendini yorgun hissetmeye başladı. Bunların üzerine hemen Reed Richards(Mr.Fantastik)’ın yanına koştu. Richards bunun bir kostüm olmadığını, bir simbiyot olduğunu öğrenmişti. Hatta tutunduğu canlı organizmanın sahip olduğu adrenalinden beslenmekteydi ve bildiğiniz üzere Örümcek Adam adrenalin bakımından zengin bir karakterdir.

Bir müddet sonra simbiyot Peter’ın bedenini ele geçirmeye başladı. Bu durum sıkıntılıydı ve simbiyottan kurtulması gerekiyordu. Reed Richards simbiyotu sonik titreşimler sayesinde Peter’ın bedeninden ayırdı ve hapsetti. Bir şekilde kaçmayı başaran simbiyot tekrardan Peter’ın bedeniyle birleşti. Ancak durumdan haberdar olan Peter bir kilise çanı sayesinde zor da olsa simbiyottan kurtuldu.

Dilerseniz, Spider-Man’in bir başka düşmanı Doctor Octopus hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

[ilgilikarti2 perma=”https://weblenow.com/sinister-sixi-taniyalim-doctor-octopus/”]

 

Venom Kimdir: Eddie Brock ile Tanışma

venom kimdir
Spider-Man 3 filminden Eddie Brock

Simbiyotumuz ölmemiş ama hayatını devam ettirmek için başka bir organizmaya ihtiyaç duymuştur. Her ne hikmetse o gün kilisede Spider-Man’den nefret eden gazeteci Eddie Brock da oradadır. Simbiyotumuz intikam isteyen Brock’un bedenine girmiştir ve Venom böylece doğmuştur.

 

We Are Venom

İlk başta yan karakter olarak tasarlanmış ancak zamanla yıldızı parlamış, okurlar tarafından beğeni kazanmıştı. Spider-Man ve Venom ikilisinin karşı karşıya geldiği çizgi romanlarda satış artmıştır. Bu durum simbiyotumuzu çok daha önemli bir noktaya getirmiş ve artık kendi çizgi romanları çıkartılmaya başlanmıştır.

Beyaz Perdede ise ilk kez 2007 yapımı Spider-Man 3 filminde görülmüştür. Ne yazık ki pek olmamış ve izleyici gerektiği kadar hypelayamamıştı. Ama aradan geçen 11 yıl sonrasında Venom solo filmi ile izleyicinin beğenisine sunulacak. Dediğimiz gibi Tom Hardy’nin canlandıracak olması ayrı bir heyecan katıyor.

 

Venom ve Yeni Filmi “Venom: Zehirli Öfke”

venom kimdir

Filmde orijin hikayesinden farklı bir şekilde işleneceğini biliyoruz. Pek çok hayranın tepkisini çeken konu ise Spider-Man’siz Venom mu olur? Venom’u direkt olarak Spider-Man’le bağdaştırmak yanlış olur. Çünkü daha demin de bahsettiğim gibi solo çizgi romanları çıkmış ve bunlarda başka simbiyotlara karşı verdiği mücadeleler işlenmiştir (bknz: Venom vs Carnage). Keza filmde de öyle olacak, Venom başka simbiyotlarla karşımıza çıkacak. Bana kalırsa çok güzel bir film seyredeceğiz.

Etiketler

Ömer Mert Yüksek

Zamanının çoğunu oyuna ayıran birisi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı