Gündem

PUBG E-sporun Türkiye’deki Karanlık Yüzü!

PUBG E-sporun Türkiye’deki Karanlık Yüzü!

PUBG E-sporun Türkiye'deki Karanlık Yüzü

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Dün akşam Twitter üzerinden Mehmet Yıldırım Oyun Hizmetleri PUBG takımından ayrıldığını, kendisine ve takımına yapılan haksızlığı dile getirdi. Kendisinin yapmış olduğu açıklamaya göz atalım. Umarım bu sektörde, böylesi bir durum bir daha yaşanmaz. PUBG E-sporun Türkiye’deki karanlık yüzü…

 

Mehmet Yıldırım’ın Açıklaması

PUBG E-sporun Türkiye'deki Karanlık YüzüArkadaşlar selamlar,
Başımıza gelenlerden bahsetmeden önce kendimi tanıtmama izin verin. Ben Profesyonel PUBG Oyuncusu Mehmet “tmhMM” Yıldırım eski Oyun Hizmetleri(OHM) Oyuncusuyum. 23 Haziran 2018’de düzenlenen PUBG TAMGAME Lig’ini 1. Sırada bitirerek Berlin’de düzenlenecek olan PUBG Dünya şampiyonasına (PGI) gitmeye hak kazandık.

PUBG TAMGAME Ligi büyük finalinden aynı zamanda play-offlardan kazandığımız ödüle yani toplamda 22.000$’a nasıl ulaşmaya çalıştığımızı adım adım anlatmak isterim. Birazdan okuyacaklarınızı birilerini veya kurum/kuruluşları karalamak adına değil bilgilendirme amaçlı yazmış olacağım.

Büyük final akşamı takım sahibi ve takım arkadaşlarımla başarımızı kutlamak için gittiğimiz restorantta kulüp sahibi Mehmet Şükrü Çeken tarafından açılan konuşmada daha öncesinde hiç konuşulmamış olan “kulüp ve oyuncuların ödülden ne kadar alacağı ?” konuşuldu. Konuşulanlar ise şunlardı ;

Mehmet Bey kulübün 5.oyuncu olarak kabul edinilmesini yani kazanacaklarımızdan kulübün %20 alması gerektiğini aksi halde bizlere aylık ₺500 maaş vereceğini fakat kazanacaklarımızdan %50 alacağını söyledi. Biz ise 2. teklifi asla kabul edemeyeceğimizi 1. teklifi sadece Türkiye büyük finalinden(TGL) sonra kabul edebileceğimizi söyledik.(Türkiye büyük finaline kadar ödüller hakkında konuşulmamasından dolayı Türkiye büyük finalinden elde ettiğimiz gelirlerin tamamen bize ait olması gerektiğini savunduk.)

PUBG E-sporun Türkiye'deki Karanlık Yüzü!

Takım Sahibinin Teklifimize Cevabı İse Aynen Şöyle Oldu;

“İsterseniz yerinize başka oyuncular bulalım onlarla gidelim bizim bunu yapmaya hakkımız var.” diyerek tehdit etti. Bizlere başka seçenek bırakmamasına rağmen bunu kabul edemeyeceğimizi söyledik yalnız kendisi bu sözümüz üzerine ;

“Gençler siz bugün şampiyon oldunuz bunları daha sonra konuşuruz halledilebilir şeyler bunlar.” dedi ve konuyu geçiştirdi.

Daha sonrasında takımca PGI turnuvasına hazırlanmaya başladık fakat hazırlanamadık çünkü böylesine büyük bir turnuva için büyük bir desteğe ihtiyacımız vardı. Ama bu aşamada bize hiç bir destek sağlanmadı. Örneğin birkaçımızın donanımsal desteğe ihtiyacı vardı bunların karşılanması ya da gaming house’a gitmemiz gerektiğini söyledik fakat Mehmet Şükrü Çeken(OHM) bunu reddetti ve yol masraflarımızı dahi karşılamadı. Dünya şampiyonasına(PGI) kadar bu şekilde ilerledik.

 

Mehmet Şükrü Bey’den Hiç Bir Destek Göremedik

PUBG E-sporun Türkiye'deki Karanlık Yüzü

Berlin sürecine gelecek olursak, Diğer profesyonel oyuncular menajerinden ve koçundan tutun analistine kadar takımlarından destek görürken biz Mehmet Şükrü Bey’den hiç bir destek göremedik. Hatta sahnede ses kasılmadığından takım sahibimizden kulak içi kulaklıklar istedik fakat Mehmet Bey bunu da sağlamadı.

Asıl sorunlar Berlin dönüşü başladı. Türkiye’ye döner dönmez kaptanımız Erdem “POLLADERUC” Yalçın yukarıda bahsettiğim Türkiye Büyük Finali(TGL) ödülünün hala hesabına yatmadığını fark etti. Hemen ardından bu durumu TAMGAME’e(Türkiye PUBG Distribütörü) bildirdi ardından ödülümüzün ertesi gün takım sahibimizin hesabına yatacağını öğrendi. Bunun üzerine Erdem , TAMGAME ile imzalamış olduğumuz PUBG TAMGAME oyuncu sözleşmesinde “Nakit para ödülleri, kazanan takımın kaptanı ile iletişime geçilerek, Temmuz 2018 ayı içerisinde oyuncuların Garanti Bankası USD hesaplarına gönderilecektir.” maddesinin yer aldığını ve neden takım kaptanının hesabına yatmadığını TAMGAME yetkilisi olan Akın Sönmezlere sorduğunda cevap alamadı.

Ertesi gün ödüller takım sahibimizin hesabına yatmış oldu ve bunu takım sahibinden istediğimizde 1 yıllık sözleşme imzaladığımız takdirde ödüllerimizi alabileceğimizi söyledi. Sözleşme maddeleri gereği sözleşmeyi imzalamak istemediğimizi belirttiğimizde bu durumda ödülden bize hiçbir pay vermemekle tehdit etti. Bu durumu TAMGAME’e bildirdiğimizde takım iç işlerine karışamayacaklarını söylediler fakat bu durumun TAMGAME’in kendi imzalattıkları sözleşmeye uymadıklarından kaynaklandığını unuttular.

 

16 Bin Dolarlık Ödülün Yarısını Gasp Etti!

Şuan ise takım sahibimiz Mehmet Şükrü Bey bizlere %50’den bir kuruş fazla vermeyeceğini hatta bunu bile hak etmediğimizi söyleyerek ödülümüzün yarısını gasp etti.

Hakkımızın geri kalanını almak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Başımıza gelenleri sizinle paylaşmamda ki amaç yukarıda belirttiğim gibi kesinlikle birilerini veya kurum/kuruluşları karalamak değil sizlerin de başına bu tür olayların gelmesini önlemek.
Sağlıcakla kalın.

-Mehmet Yıldırım

 

Bu tür olaylar tek Türkiye’de yaşanmıyordur ama Türkiye, E-sporda diğer ülkelere nazaran daha geride olmasının sebeplerinden biri de bu tarz olayların yaşanması. Bu tarz olaylar, güven sorunu yaratıyor ve sektör oyuncuya güvence vermiyor. Oyuncunun, hayatının büyük bölümünü antrenmanlarla geçirip E-spor’u meslek edinmesi, zorlu yollardan geçiyor. Bir kişi yüzünden ya da bir olay yüzünden kolayca silinebileceğini bilmesi, oyuncuların bu sektörde profesyonel olmasına engel oluyor. Umarım bu tür olayların sonu gelir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı