Sinema

Harry Potter Kitap ve Filmleri Arasındaki 5 Fark

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde sitemizde ”Marvel Sinematik Evren ve Çizgi Roman Arasındaki Farklar” adında bir yazı yayınlanmıştı. Ben de bu yazıdan örnek alarak kendi ilgi duyduğum Harry Potter evrenine dair kitaplar ve filmler arasındaki birkaç farkı ve eksikliği Harry Potter Kitap ve Filmleri Arasındaki 5 Fark yazımda paylaşmak istedim.

J.K. Rowling tarafından yazılan 7 kitaptan oluşan bu mükemmel seri yüz binlerce sattı ve gişe rekorlar kıran 8 filme uyarlandı. Tabi her kitap-film uyarlamasında olduğu gibi Harry Potter serisinde de bu farklar mevcut. Bakalım bu farklar neymiş.

Harry Potter Kitap ve Filmleri Arasındaki 5 Fark

Hikayenin Başlangıcı

Harry Potter Kitap ve Filmleri

Hadi baştan başlayalım. Hatırlayacağınız üzere filmin ilk sahnesinde Hagrid, Profesör Dumbledore ve Profesör McGonagall Harry’i Petunia Teyze’nin evine bırakıyor. Ancak kitapta her şey daha farklı. Kitabın başlangıcında Vernon Enişte işe giderken garip pelerinli insanlar ve etrafta uçuşan bir çok baykuş görüyor hatta bu insanlarda bazılarının Harry Potter adı bir bebekten bahsettiğini duyuyor ve eve gelince eşi Petunia’ya yeğenlerinin isminin ne olduğunu soruyor ancak bu çok ilgili(!) teyze yeğeninin ismini bilmediğini belirtiyor ve bahsedilen ”Potter” yeğeni çıkıyor.

 

Nerede bu Peeves?

Harry Potter Kitap ve Filmleri

Biliyoruz ki Hogwarts sadece öğrenci ve öğretmenlerden oluşmuyor. Şatomuz aynı zamanda hayaletlere de ev sahipliği yapıyor. Gördüğünüz resim Harry Potter ve Felsefe Taşı pc oyununa ait ve görselde gördüğümüz kişi şatonun sinir bozucu hayaleti ”Peeves”. Kendisine kitapta sürekli rastlıyoruz aslında sürekli sinir bozucu bir hareketle karakterlerimizin başını belaya sokmaya çalışıyor. Ancak kendisini PC oyununda görmemize rağmen filmlerde göremedik kesinlikle bize çok eğlenceli sahneler izletirdi. Duyumlara göre ilk filmde sahneleri varmış ancak sonradan vazgeçilmiş.

 

Kanlı Baron

Harry potter kanlı baron

Madem konu hayaletlerden açıldı devam edelim. Filmde çok fazla görmesek de Slyhterin hayaleti olan Kanlı Baron’a birkaç ufak sahnede rastladık. Bu sahnelerde Kanlı Baron neşeli bir tipti. Ancak kitaplarda tam tersine Kanlı Baron diğer tüm bölüm hayaletlerinin bile çekindiği hatta Peeves’in adını duyunca korkup yaptığı şeyden vazgeçmesini sağlayan tam bir katı Slytherin hayaletiydi zaten bu bölüme de böyle bir hayalet yakışırdı.

 

Galsamotu Sahnesi

Harry Potter Kitap ve Filmleri

Harry Potter ve Ateş Kadehi sırasında Üçbüyücü Turnuvası’nın 2. görevi için Harry Potter suda nefes alabilmek için onlarca büyü kitabı araştırıp hiçbir sonuç alamazken birisi geliyor ve ona Galsamotu öneriyor ve bu sayede Harry suda 1 saat boyunca nefes almayı başarıp 2. görevi tamamlıyordu. Peki fark ne? Filmde Galsamotu’nu Harry’e Neville verirken hikayenin orijinalinde yani kitapta, Galsamotu’nu Harry’e Dobby veriyor. Bu sahne neden değiştirilmiş bilmiyorum ama üzüldüğüm tek konu filmin sonunda ”çakma” Profesör Moody’nin ”Neville ben olmadan bunu nasıl akıl ederdi sence” demesiydi çocuğun orijinalinde haberi bile yokken filmde yok yere yerin dibine sokuldu. Ah Neville…

 

Dobby is a Free Elf…

Harry Potter Kitap ve Filmleri

Biraz da kitabımızın en önemli kahramanlarından Dobby’den bahsedelim. Dobby ikinci filmde özellikle çok fazla karşımıza çıktı ancak daha sonraki filmlerde neredeyse hiç görmedik ve en son müthiş kahramanlığını gözyaşları içinde izledik ancak Dobby kitaplarda çok daha fazla karşımıza çıkıyor ve çok eğlenceli bölümleri var. Kendisi artık serbest bir cin olunca maaşlı bir iş arıyor ancak kimse kabul etmiyor ve diğer cinler Dobby’e sürekli suçlu gözüyle bakıyor çünkü doğalarında karşılıksız hizmet yattığını düşünüyor. Ancak Dobby başarıyor ve Hogwarts mutfağında haftalık 1 galleona karşılığında Dumbledore’dan işi kapıyor ve özellikle Ron onun sayesinde mutfaktan onlarca yemek kaçırıyor 😀

 

Harry Potter

Şimdilik sizinle sadece bu farkları paylaşıyorum ancak 7 kitap ve 8 filmden bahsediyoruz daha o kadar çok fark var ki… Eğer yazım ilgi çekerse sizinle fark ettiğim bütün farklılıları konuşmak çok zevkli olur gerçekten.

Ölüler için üzülme Harry, yaşayanlar için üzül. Her şeyden önce de sevgisiz yaşayanlar için. -Profesör Albus Dumbledore

Marvel Sinematik Evren ve Çizgi Roman Arasındaki Farklar

Etiketler

Hüseyin Can Yıldırım

Selam. Ben Hüseyin Can Yıldırım 18 yaşındayım ve öğrenciyim. Ufaklıktan beri oyunlara büyük ilgim vardır ve boş zamanlarımda gerek oyunlar gerekse diğer konularla ilgili yazılar yazmak için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı