Mobil Oyunlar

Oyun İncelemesi: Masterpiece Thief

Oyun İncelemesi: Masterpiece Thief

Mona Lisa’nın tablosunu çalabilir misiniz? Yahut çalabilecek birilerini biliyor musunuz? Masterpiece Thief adlı oyun buna bir cevap bulmuş gibi gözüküyor. Gelin birlikte inceleyelim.

 

Masterpiece Thief  Hakkında

Masterpiece Thief

Masterpiece Thief, Cause a Luck Games adlı bir firma tarafından 7 Eylül 2020 tarihinde çıkmış bir 2D piksel grafikli bir platformer oyunu. Platformer, piksel ve 2D adı gelince insan biraz heyecanlanmıyor desem yalan olur. Sonuçta Super Mario gibi bir 2D piksel grafikli platformer oyunu yıllarca oyuncuları kendisine bağlamıştı. Yeni bir bir firma olan Cause a Luck Games’in çıkış noktası neydi bilinmez ama bu açıdan güzel bir kombinayon seçtiklerini söylemek gerek.

Masterpiece Thief, Başlangıç aşaması olarak (başlangıç dememin sebebi başka ülkelerin de ekleneceğini belirtmiş olmalarından) 6 ülkenin her biri için 5 bölüm olmak üzere 30 bölümlük bir oynanış sunmakta. Her bölümde bulunmakta olduğunuz ülkenin dünya mirasına katkıda bulunmuş tarihi sanat eserlerinin önce tanıtımı yapılmakta. Oyun esnasında bu eseri çalmamız tabii pek hoş olmuyor ancak, yorum yok 😀

 

Masterpiece Thief Oynanış

 

Masterpiece Thief, oynanış olarak oldukça basit bir kontrol mekanizmasına sahip. Yalnızca yukarı zıplama ve aşağı düşmek için iki butonumuz bulunuyor. Oyun başlarken (tablo tanıtımından sonra) ekranımızda bir kod beliriyor. Bu kodun olduğu sayfayı aklımızda tutuyoruz ve devam tuşuna basmamızla mevzubahis şaheseri bir elektronik aletle alan karakterimiz koşmaya başlıyor. Koşarken 2,3 veya 4 farklı katı bulunan bir platform çıkıyor karşımıza ve hepsinin önünde oyun başlamadan önce çıkan kod gibi farklı farklı kod parçaları bulunuyor. Bölüm başında aldığımız koda göre sırasıyla platformlarda geçiş yapıyoruz. Eğer yanlış kod parçacığının olduğu kattan gidersek önümüzdeki kapı kapanıyor ve yakalanıyoruz. Oyunun mantığı böyle işliyor genel anlamda. Bahsettiğim iki buton bu platformlar arası geçiş özelliğini bize sunuyor. Karakterimiz koşma işini kendi başına yapıyor.

 

Masterpiece Thief Hakkında Şahsi Yorumlarım;

Masterpiece Thief

Oyunun konsepti ve verdiği güzel kültürel bilgiler dışında oyunu biraz tekdüze bulduğumu itiraf etmeliyim. Kötü değil, kesinlikle değil. Hatta yeni bir firma için oldukça güzel bir oyun. Oyunu ilk açtığımda bir süre hoşuma giderek oynadım ancak belli bir noktadan sonra oyun kendini tekrar ediyor gibi hissettirdi. Mesela kod parçacıklarının bulunduğu platformlardaki kapılar dışında ek bir güvenlik eklemeleri muhtemelen oyunu biraz daha karışık ve sürükleyici yapardı muhtemelen. Bunun dışında görmüş olduğum bir diğer şey ise Türkiye’de geçen bölümlerde Mehter marşının piksel oyun kalitesinde müziğe çevrilişi çok hoşuma gitti ve keşke diğer ülkelere has marş vs. için de yapılsaydı diye düşünmeden edemedim. Ayrıca oyundaki coinleri ne için topluyoruz ? Bu da soru işaretli kaldı kafamda.

 

Sonuç Olarak;

Oyun bir çıkış oyunu için oldukça güzel. Kitle olarak hangi kitle hedeflenmişti bilemem ancak. Günümüzde  5 – 10 yaş grubu bireyleri için sanat sevgisi aşılayabilecek harika bir oyun örneği olabilir. Ufak geliştirmeler ile daha ileri yaş grupları için de çok eğlenceli ve bilgilendirici bir hale gelebilir. Google Play Store’da ücretsiz olması da oyuna erişimi kolaylaştırdığından bu oyunu her yaştan insanlara, özellikle de 5 – 10 yaş grubundaki bireylere tavsiye ederim. Umarım Cause a Luck Games firmasından ileride de böyle güzel oyunlar görürüz.

Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dilerim Weblenow Ailesi…

Oyun İncelemesi: Yes, Your Grace

Etiketler

Mehmet Akif Özgürer

Merhaba! Adım Mehmet Akif ama sadece Akif desen de yeterli olur :) 19 Yaşındayım. Atatürk Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisiyim. Lise yıllarından beri başta edebi türde olmak üzere çeşit çeşit yazılar yazmaktayım. Tabii bilgisayar tutkumdan dolayı orada da yazılarımı görebilmeniz mümkün. Daha çok kafama göre yazıyorum anlayacağın...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı