TeknolojiTeknoloji HaberleriUzay

Çin Ayın Karanlık Tarafında

Çin Ayın Karanlık Tarafında.

Uzay hala insanoğlu için uçsuz bucaksız bir okyanus iken merakımızdan ödün vermeyip bu okyanusun derinlerine dalış yapıyoruz. Her dalıp çıktığımızda yanımızda da biraz bilgi getiriyoruz.(Tabi bu sırada o okyanusu ve ayak bastığımız yeri kirletmeyi de ihmal etmiyoruz.) Getirdiğimiz ise bize bu okyanusun sırlarını ve sınırlarını öğretiyor. Çin dünyadaki hiç bir insanın göremediği Ayın karanlık yüzüne -ki ayın o kısmı karanlık değildir biz göremiyoruz- bir rover indirerek bir ilke imza attı.

Chang’e-4

Yukarıda gördüğünüz garip şeyin adı Chang’e-4. Çin uzay programı için hazırlanan Chang’e serisinin dördüncü üyesi. Ayın görünmeyen yüzünün el feneri. 3 Ocak’ta Aya yumuşak iniş yapan araç henüz yeni inmişken bilgi yollamaya başladı bile.

Ayın Karanlık Tarafı

Yukarıdaki fotoğraf Chang’e-4’ün çektiği ve Çinin paylaştığı ayın yüzeyi. Ay’ın Güney Kutbundaki Aitken bölgesindeki Ayın en eski krateri olduğu düşünülen Von Kármán’e iniş yapan araç o çevrede dolaşacak ve bilgi toplayacak. Neden özellikle orası diye sorarsanız o krateri oluşturan meteorun büyük çarpışı ile ayın yer altı bilgilerini yüzeye fırlatmış olma ihtimali yüzünden.

Peki Çin’in Amacı Ne?

Çin misyonunda Chang’e-4’ü Ay’daki mineral araştırması için  gönderdi tabi bu arada Rusya ve Amerika’ya da göz dağı vermiş oldu. Çin uzay yarışında kendini ön saflara tekrar attı.

Etiketler

Ahmet Batuhan

Selam. Ben Batuhan 18 yaşında herhangi biriyim. Faydalı bir şekilde vakit öldürmek için başlattığımız bu projede yazarlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı