Teknoloji

Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası

Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası

Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası, Kodlama öğrenmek istiyorsun ama nereden nasıl yapacağın hakkında hiçbir fikrin yok mu? Bu yazıda size kodlama öğrenmek isteyenler için pusula olmaya çalışacağım.

Kodlama bildiğiniz gibi bilgisayara metinsel ifadelerle komut vermek iş yaptırmaktır. Hayal gücünüz kadar iş yapabilirsiniz. Oyun yapmak, sizin yerinize işlerinizi yapan programlar yazmak, yapay zeka hakkında çalışmak, para kazanmak bu liste böyle devam eder. Peki nasıl kodlarsın?

Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası
Kodlar görseli – Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası

Kodlamada da dünya gibi çeşitli diller içerir. Bu diller kendi araları da farklılık gösterir. Eğer içinizden 3-4 tane dil öğrenmek isteyen varsa iq’nuz 150 üstü olmadan bu iş yaş. Normal hayatta kaç dil biliyoruz ki kodlamada bilelim.

İngilizcenizi geliştirin

Çoğu kodlama dili İngilizce bazlıdır. Ne kadar biliyorsanız o kadar yararınıza.

Amacınıza uygun olan dili hedef seçin

Dedik ya bir sürü dil var ortada, hangisini seçmen gerektiğinin cevabı sende, ne için yapmak istiyorsun. Bu harita sana yardımcı olacaktır.

Hangi programlama dilini öğrenmeliyim? – Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası

Şahsen Python öğrenmek daha mantıklı diğer dillerle olan benzerliği ve geniş kullanım alanı sizin için iyi bir başlangıç olur. Çeşitli yerlerde buna internette dahil kaynakları bol olduğu için daha çabuk öğrenirsiniz.

python 3.7 – Kodlamaya Başlamak İsteyenler İçin Yol Haritası

Artık başla

Dilini de belirlediğine göre başlama vakti geldi. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kursa gitmeyi düşünmüyorsunuzdur. Ama giderseniz katkısı büyük olur. Evden çıkmak istemiyorum derseniz sanal kursta alabilirsiniz. Onuda istemezseniz kitaplara başvurun. İstediğiniz dilin öğrenmek isteyenler için mutlaka bir kitabı vardır alın ve okumaya başlayın.

Pratik yap

Eee.. okumak ike işin anca yarısını hallettin bilgilerini pratik yaparak pekiştir ki aklında kalsın. Her kodlama dilinin programı arasında kabuk(shell) dediğimiz bir kısmı vardır yoksa cmd yi kullanabilirsiniz. Bu kabuk at koşturmanız için ayrılan dümdüz bir arazidir desem yanlış olmaz.

Bu adımları takip ettiysen yolun açık olsun bilgilendikçe bilgileneceksin kararlı olman yeterli.

Etiketler

Ahmet Batuhan

Selam. Ben Batuhan 18 yaşında herhangi biriyim. Faydalı bir şekilde vakit öldürmek için başlattığımız bu projede yazarlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı