Yaşam

Üniversite Sınavını Kazanmak İçin 8 Altın Kural

Tüm öğrencilerin korkulu rüyası olan, üniversite yerleştirme sınavının aslında azim ve doğru çalışmayla aşılabildiğini bilmemiz gerekli. Bu kadar altın kural içerisinde bir de elmas kuralımız mevcut o ise; hedef belirlemek. Elmas kuralımızı direkt olarak en başa yazdık çünkü bir hedefiniz yoksa ne bu yazıyı okumaya ihtiyacınız var ne de çalışmaya. Üniversite sınavını kazanmak için en genel ve bilmeniz gerekenlerin listesini 8 altın kural olarak derledik.

Üniversite Sınavını Kazanmak İçin 8 Altın Kural

Zamanı Doğru Kullanmak

Üniversite Sınavını Kazanmak

Zaman bu sınavın en önemli kuralıdır. Eğer zamanınızı doğru şekilde planlarsanız, günün sonunda günümü boş geçirdim demezsiniz.

 

Başkalarının Tecrübelerinden Yararlanın

Üniversite Sınavını Kazanmak

Sınava daha önce girmiş kişilerle konuşarak, önceden neler yaşadıkları, nelerle karşılaştıkları durumlardan ders çıkarın.

 

Kendinizi Tanıyın

yks

Bu maddede kendisi tanımaktan kasıt sınav için kendinizi tanıma, yani bir derste ne kadar iyisiniz bunu bilin, bu size hem zaman hem de güven kazandırır ve buna göre hareket eder buna göre program yaparsınız.

 

Düzenli ve Programlı Çalışın

Üniversite Sınavını Kazanmak

Düzenli ve programlı çalışmak bu sınavın ana bileşenlerinden ikisidir. Bu konu herkese göre değişebilir yani bazı insanlar haftalık, aylık programlar bazıları ise gün içinde ne yapacağını planlar bunlardan herhangi birini seçmek size kalmış fakat düzensiz ve programsız çalışma sizi çok ileri götürmeyecektir.

 

Fedakarlık Yapmalısınız

Üniversite Sınavını Kazanmak

Bu maddeyi şöyle açıklayabilirim; Bu sınav süresince arkadaşlarınızla, ailenizle gezmek, beraber eğlenmek isteyebilirsiniz fakat sınav sürecinde bundan feragat etmelisiniz.

 

Sizi kötü Etkileyecek Sözleri Dinlemeyin

öğrenciler

Bahsettiğim bu kötü sözler ailenizden, arkadaşlarınızdan kısacası çevrenizden gelebilir, sizi başkalarıyla kıyaslayabilirler, size ” Sen yapamazsın.” diyebilirler en kötüsü de siz hedefinizi söylediğinizde gülebilirler. Bunlara kesinlikle aldırış etmeyin, hem psikolojinizi hem de geleceğinizi etkileyebilir.

 

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Üniversite Sınavını Kazanmak

Sınav dönemi boyunca hem ders hem de kariyerle ilgili birçok sorunuz olabilir ve bu çok doğaldır. Böyle zamanlarda soruyu içinize gömmek yerine bir bilene, sorun ve bundan hiçbir zaman çekinmeyin zaten soru sorduğunuzda sizi geri çevirmezler aksine daha fazla yardım etmek isterler.

 

Sınavı Hayatınızın Sonu Gibi Görmeyin

üniversite yolun sonu değil

Son olarak sınavı kazanmak istiyorsanız elinizden ne gelirse yapın çünkü sonunda büyük bir mutluluk olur fakat sınavı kazanamadığınız takdirde kendinizi hayatın sonuna gelmiş gibi hissetmeyin. Evet çok çalışın fakat olmadıysa yeniden deneyin, pes etmek hiçbir şeyi çözmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı