KültürYaşam

İnsanlar Tarafından Terk Edilmiş Doğa Nasıl Gözükür?

İnsanlar Tarafından Terk Edilmiş Doğa Nasıl Gözükür?

İnsanlar tarafından terk edilmiş yerleri fotoğraflayıp doğanın mükemmelliğini göstermeye çalışan Fransız fotoğrafçı Jonk Jimenez‘in fotoğraf ve gözlemlerinden bahsedeceğim. Peki insanlar tarafından terk edilmiş doğa nasıl gözükür?

İnsanlar Tarafından Terk Edilmiş Doğa
Kendisinin Favori Fotoğraflarından

İnsanların bir zamanlar geliştiği, ancak herhangi bir sebepten terkettiği, terkedilmiş evleri, binaları, alışveriş merkezleri ve kaleleri ardında bıraktığı birçok yer vardır. O yerlerdeki ticaretin azalması, bir alanın kirlenmesi veya oranın artık yaşanamayacak bir yere dönüşmesi bu terketmelerin başlıca sebepleridir.

İnsanların bu yerleri terketmesi sonucunda bu mekanlar sessiz, sakin anıtlarla dolu ürkütücü bir hayalet kasabaya dönüşür. Bu da Fransız fotoğrafçı Jonathan ”Jonk” Jimenez’in fotoğraflamayı en sevdiği şeydir. Jonathan bu yerlerin insan saltanatının geçici niteliğini anlattığını düşünüyor.

İnsanlar Tarafından Terk Edilmiş Doğa
Terkedilmiş Bir Akıl Hastanesi

Dört kıtada 33 ülkede 700’den fazla terkedilmiş yere seyahat etti. Seyahatlerinin sonunda, insanların terkettiği ve kendi doğallıyla oluşan yerlerin inanılmaz fotoğraflarıyla dolu ‘‘Doğa Fotoğrafı” anlamına gelen ”Naturalia” adlı bir fotoğraf kitabı çıkardı.

 

Bölgesel Kaşiflikten Doğa Fotoğrafçılığına…

Bölgesel bir kaşif olarak başladığı ve İnsanlar tarafından terk edilmiş doğa yerlerinin fotoğraflamak için yaptığı arayış, onu girmemesi yasak yerlere, Belarus’ta unutulmuş Sovyet askeri üslerine ve Hırvatistan’da aşırı büyük bir kaleye kadar çoğu yere götürdü.

Yasak askeri üsse girdiğinde yaşadıklarını şöyle özetliyor  ”O gezimde hayatımda yaşadığım bütün adrenalinden daha fazlasını yaşadım”

Sanatçının Flickr galersine gitmek için tıklayın.

İşte ufacık bir hevesle başlayıp nerelere kadar uzanan maceralar ve mükemmel fotoğraflar çıkmış ortaya, Jonathan Jimenez kesinlikle bu yerlerden çok güzel dersler alıyor ve çok güzel mesajlar veriyor. İlham alınması gereken bir düşünce yapısıyla müthiş fotoğraflarını gayet güzel harmanlıyor.

İnsanlar Tarafından Terk Edilmiş Doğa
”Her şeyin sonunda doğa insandan daha güçlü ve bu terk edilmiş yerlerin destansı resimleri bunu kanıtlıyor.” -Jonk Jimenez

 

Etiketler

Hüseyin Can Yıldırım

Selam. Ben Hüseyin Can Yıldırım 18 yaşındayım ve öğrenciyim. Ufaklıktan beri oyunlara büyük ilgim vardır ve boş zamanlarımda gerek oyunlar gerekse diğer konularla ilgili yazılar yazmak için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı