Gündem

Gelecekte Bizi Bekleyen Büyük Sorun: Teknolojik Atıklar

Gelecekte Bizi Bekleyen Büyük Sorun: Teknolojik Atıklar

Gelecekte Bizi Bekleyen Büyük Sorun: Teknolojik Atıklar

Gelecek parlak ve güzel, bundan 10,15 yıl öncesine kadar hayal edilmeyen projeler, taslaklar, fikirler, icatlar günümüz teknolojisi ile saniyeler içerisinde yapılıyor. Fakat bir sorun var! Bu durum gelecek için tehlike oluşturuyor. Evrende çoğu şeyin sonsuz olmadığını düşünürsek, bu faydalı ve zararsız gözüken sevimli teknolojinin bir ömrü olduğunu görebiliriz. Peki Teknolojik Atıklar ne gibi sorunlara yol açar?

Ahizeli telefonlar, teypler, radyolar, yazıcılar, beyaz eşyalar, telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, robotlar ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren tüm eşyalar. Hepsinin bir ömrü var, elimizde ki teknoloji artık kullanılamayacak duruma geldiğinde veya istemediğimizde kaldırıp bir köşeye atabileceğimiz teknolojik ürünler, geleceğimiz için bir tehdit oluşturmakta. Gün geçtikçe büyüyen teknoloji çöplüğü geleceğimizi karartmaya aday.

 

Evinizdeki Kullanılmayan Teknoloji

Gelecekte Bizi Bekleyen Büyük Sorun: Teknolojik Atıklar
Atık bilgisayar monitörlerinden oluşan bir görüntü

Hepinizin mutlaka evinizde kullanmadığı ya da bozuk teknolojik ürünler mevcuttur, en basitinden eski telefonunuz ve onunla birlikte şarj aletiniz, bilgisayarı aldığınızda yanında verilen ve kartuşu bitti diye kullanmayı bıraktığınız yazıcı, belki bir radyo. Ya da ömrü bittiği için hurdacıya verdiğiniz, çamaşır makinesi, bozulduğu için attığınız saç kurutma makinesi. Buna binlerce örnek vermek çok kolay fakat ana fikrimiz bunları geri dönüşüme kazandırmak. Peki Evimizde ki teknolojik atıklar neler olabilir?

 • Büyük ev eşyaları
 • Bulaşık, çamaşır, kurutma makinesi,fırın, buzdolabı, dondurucu, klima vb.
 • Küçük ev aletleri
 • Elektrik süpürgesi, tost makinesi, ütü, saç kurutma makinesi, blender, mutfak robotları, dikiş makineleri, saatler, tartılar vb.
 • Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları
 • Bilgisayarlar, telefonlar, yazıcı/tarayıcı/fax vb.
 • Tüketici ekipmanları
 • Televizyonlar, Radyolar, Video kameralar, müzik enstrümanları, uzaktan kumandalı arabalar, vb.
 • Aydınlatma ekipmanları
 • Floresan, tasarruflu ampuller vb.
 • Piller

 

Biriktirdiğim Teknolojik Atıkları Ne Yapmalıyım?

Gelecekte Bizi Bekleyen Büyük Sorun: Teknolojik Atıklar
Bir çok il ve ilçede buna benzer hizmetler mevcuttur.

Evlerinizde ki teknolojik atıkları, çöpe atmayınız. Ağır metal atıklarının %70 ini içeren teknolojik atıklar toprağımızı ve suyumuzu kirletir ve besin zincirinde geri dönüşümü olmayan bir hasar bırakır.

Türkiye’de ki çoğu belediye atık dönüşüm merkezi ve toplama merkezi kurmuş durumdadır.  Atık büyük ev eşyalarınızı belediyenizin çağrı merkezine bildirmeniz durumunda 2,3 iş günü içerisinde evinizden ücretsiz alıyor.

Diğer atık teknolojik eşyalarınızı ise 50 kg’ı bulduğunda ücretsiz olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş firmalar tarafından evinizden alıyor.

 

Yetkili Hurdacılar Geri Dönüşümün Kapısıdır

Teknolojik atıklarınızı belediyenizin kurduğu atık getirme merkezlerine vermek zorunda değilsiniz fakat doğaya bırakmamak zorundasınız. Teknolojik atığınızı yetkili hurdacılara satabilirsiniz. Bu geri dönüşüm yöntemi daha kolay ve daha popüler olarak uygulanmaktadır.

Bazı belediyeler, kendi hizmetleri dahilinde İnternet sitelerinde atık dönüşüm merkezlerinin haritasını yayınlamışlardır. Bazı belediyelerin ise haftanın belirli günleri sokak sokak dolaşan atık dönüşüm merkezlerine atık götürmek için olan araç hizmeti vardır. Elektronik, teknolojik atıklarınızı araç ile gezen hizmetlilere teslim edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı