TeknolojiUzay

Ceres Cüce Gezegeninde Organik Madde Bulundu

Ceres Cüce Gezegeninde Organik Madde Bulundu

Cüce gezegen Ceres’te organik moleküllerin sanılandan fazla olduğu belirlendi. Yapılan keşiflerde ise Ceres cüce gezegeninde organik madde bulundu. Öncelikle Ceres; Güneş Sistemi’nde en büyük cüce gezegendir. Ana asteroit kuşağında yer alır, Mars ile Jüpiter arasındaki en büyük cisimdir. 1801 yılında keşfedilmiştir.

İlk keşfedilen asteroit olduğu için numarası 1 olarak belirlenmiştir. Hatta 50 yıl boyunca 8. gezegen olmuştur. Yüzeyinde buz ve karbonat olduğu düşünülmekteydi ki bu haber bunu doğrulamış oldu -38 derecelik bir sıcaklığa sahip olan gezegenin 1 yılı 1.682 gündür.

ABD’li bilim adamı Hannah Kaplan önderliğinde, NASA’nın Dawn uzay aracının getirdiği yeni verilere göre; Ceres cüce gezegenin yüzeyinde ki benekler, sanıldığından fazla organik madde içeriyor. H. Kaplan, Ceres’te görülen sinyalin %40 veya %50 oranında organik maddelerde açıklanabileceğini düşünüyor.

İş üzerinde çalışan bilim adamları, organikliği kontrol etmek üzere, Dünya’da ki organik maddelerde, Ceres’de ki maddeleri karşılaştırarak ve bunun %6 veya %10’unun karbon bazlı içerikle uyuştuğunu söylemişlerdi.

Ceres gezegeninin dış yüzeyi

Geçen yıl gerçekleştirilen keşif, Ceres cüce gezegeninde bir zamanlar yaşam formlarının barındığı ihtimalini bir kez daha düşündürdü.

Etiketler

Ahmet Batuhan

Selam. Ben Batuhan 18 yaşında herhangi biriyim. Faydalı bir şekilde vakit öldürmek için başlattığımız bu projede yazarlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı