OyunOyun Haberleri

Video Oyunlarının Popülerliği, Dünya’yı Paniklendirdi!

Video Oyunlarının Popülerliği, Dünya’yı Paniklendirdi!

Video Oyunlarının Popülerliği, Dünya’yı Paniklendirdi! Oyunların popüler olmasıyla birlikte dünya çapında uzmanların ve yorumcuların bu durumun tehlikeli bir şey olduğunu iddia etmesi gündem oldu.

Fortnite Uzmanları Endişelendirdi

Video Oyunlarının Popülerliği
Son zamanlarda Fortnite popüler olduğu için bu tür eleştirilerin odağı Fortnite oldu.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Fortnite gençler arasında popüler hale geldi. Bunun üzerine dünya çapında uzmanlar ve yorumcular dünya çapında oyun bağımlılığının tehlikeli bir şey olduğunu tekrardan dile getirdi. Bizim habercilerimiz de eksik kalır mı? Hayır tabii ki de bizim haber kanallarımız da, bir kaç oyun oynayan çocuk videosunu gösterip, “Oyun bağımlılığı hastalıktır.” diye haber yaptı.

Köşe yazarları, eğitim yorumcuları ve politikacılar, popüler video oyunlarının çocuklar üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu iddia ediyor.

Onlara göre; çocuklar kendi oyun alanlarında şiddet artışına teşvik ediliyor ve oyun içindeki şiddetin sosyal relakslara (yani oyundaki hareketleri yapmak falan bkz; smackdown izleyip kardeşini dövmek) dönüşmesine neden oluyor; çocukları ekran bağımlılarına dönüştürüyor ve ergenleri gizlice içki içmek ve r-rated (yaş sınırlaması) filmler izlemeye yöneltip sağlıklı arayışlardan uzak tutuyor.

Bu durumu şiddetle kınıyoruz! Basit mantıkla 40 senedir sigara ve alkol bağımlılığı bulunan insanları zincire vuralım o zaman.

Pokémon Go ve Kleptomani (Çalma Hastalığı)

Bazıları 2000’lerin başlarında popüler Pokemon çizgi filminin, oyunu olan ve milyonlarca kişinin oynadığı ”Pokemon Go” için ”İnsanlar kleptomaniac (çalma hastalığı) bir şekilde hayvan yakalamaya çalışıyor demiştir.” ve çoğu kişinin bu hastalığa yakalandığını iddia etmişlerdir.”Bu arada Minecraft kurbanları, 2012 yılında bloklar aracılığıyla iletişim kurmayı bırakamadı.” gibi bir söylemleri de olmuştur 😀

Video Oyunlarının Popülerliği
Size bir sır vereyim mi? Pokemonlar gerçek değil arkadaşlar

Fakat gençler popüler video oyunlarından keyif almaya devam ediyor ve arkadaşlarıyla saatlerce oyun oynama isteğini dile getiriyor ve direkt olarak ”Bu eğlenceli değil.” diyen yorumcuları değil gerçekten video oyunu oynayan yorumcuların yorumlarını talep ediyolar ki olması gereken de budur.

Giderek artan endişeli ebeveynler ve fırsatçı politikacılar ise video oyun endüstrisinin gençlerin sosyal bir şekilde eğlenceli şeyler yapmasını azalttığı ve sürekli oyun oynadığı için bunun tamamen engellenmesi çağrsınında bulunurken, bazı okullar ve ebeveynler çocuklar için video oyun zamanına makul sınırlar koyma gibi alternatif çözümler bulmak için birlikte çalışıyorlar.

Bu okullar ve ebeynler oyunların yaş kısıtlamaları ve uygunluğu hakkında düzgün bir şekilde bilgilendirilmeyi istiyor ve ve gençlerdeki bu geçici takıntının (herkes için söylenemez tabii ki) hayatlarını yakmamasını dilediklerini belirtiyorlar.

Oyun Endüstrisi Bu Duruma Ne Diyor ?

Video Oyunlarının Popülerliği
Oyun stüdyosu görüntüsü (göründüğü gibi adamlar ekmeklerinin peşindeler, adamların sektörünü çökertmeye çalışmayın bee)

Video oyunlarının popülerliği konusunda oyun endüstrisindeki temsilciler, video oyunlarının şeytanın işi olmadığını savunurken kendilerini de kanıtlamak istiyorlar ve bu nedenle radyo ve televizyonlarda görünen daha önce hiç oyun oynamamış olmasına rağmen oyunlar hakkında olumsuz yorum yapan orta yaşlardaki (35-40) yorumcuları tartışmak için televizyon programlarına davet ediyolar.

Oyuncular Bu Durum Hakkında Ne Düşünüyor ?

Video Oyunlarının Popülerliği
Ne LOL oynarak Saldırı gücü ne de ETS2 oynarak tır şöforü olmadık. Fortnite oynayınca da keskin nişancı olmayız herhalde 😀

Durumdan hoşnut olmayan video oyunu hayranları ise en son ahlaki veya psikolojik şeye varamayacaklarını belirterek o kadar büyük bir tehlike olmadığını anlatmaya çalışıyor. En azından birkaç yıl içinde başka bir şey popüler hale gelene kadar herkesin oyunları sevmesini ve bunun alışkanlık haline gelmesini normal karşılamalarını bekliyorlar.

Etiketler

Hüseyin Can Yıldırım

Selam. Ben Hüseyin Can Yıldırım 18 yaşındayım ve öğrenciyim. Ufaklıktan beri oyunlara büyük ilgim vardır ve boş zamanlarımda gerek oyunlar gerekse diğer konularla ilgili yazılar yazmak için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı