Bilgisayar Oyunları

Her Türden En İyi 5 Oyun Tavsiyeleri

Her Türden En İyi 5 Oyun Tavsiyeleri

Merhaba yoldaşlar. Bugün 4 türden (Taktik, Aksiyon, Açık Dünya, Hayatta Kalma) 5 er adet oyun tanıtacağım size. Liste tamamen şahsi düşüncelerim üzerine yapılmıştır. Sıralamanın bir etkisi yoktur. Elbette daha iyi olan oyunlar vardır fakat bu liste bence ve aklıma gelenlerden oluşmuştur. Seri olan oyunlar tek tek yazmaktansa direk seri isimleri yazılmıştır. Bu resmi bilgileri verdikten sonra umarım listemden size göre bir iki oyun çıkar da şu stresli dönemlerde az kafa dağıtabilirsiniz.

 

Taktiksel Oyunlar

 1. Oxygen not Included
 2. Age of Empires
 3. Totalwar
 4. Frostpunk
 5. Cruseders Kings/Europa Universalis/Hearts of Iron

 

Oxygen Not Included

Bu oyunun daha önce incelemesini yaptım zaten ve o yazımı okuyanlar bileceklerdir ki. Bu oyun benim için en iyilerden biridir. Gerçekçi madde mekanikleri, otomasyon sistemleri, elektrik, su, gibi bir sürü işi yönetmenin her boruyu sizin çekmenizin verdiği yönetimsel zevk harika ötesi. Detaylı inceleme için yazıma gidebilirsiniz.

 

Age of Empires

Bu efsaneyi anlatmanın gereği yoktur ama biz yine de anlatalım gelenek yerini bulsun. Age of Empires çeşitli dünya ülkelerinden birini seçerek belli bir bölgedeki koloniyi yönetmenizi içeriyor. Odun altın ve et olmak üzere 3 kaynağı kontrol ederek ordu kurup rakibinizi tamamen yok etmelisiniz.

 

Totalwar

Total war AoE serisi gibi gerçek dünya ülkelerinden birini seçerek diğer ülkelere diz çöktürmeye dayalı bir oyun. Fakat AoE dekinin aksine bir koloniyi değil de direk olarak ülkeyi yönetiyor daha büyük çaplı savaşlar yapıyorsunuz. Ayrıca ülkenizdeki kanunları, soylu ailesini, ve şehirleri kontrol etmelisiniz. Diğer ülkelerle de diplomatik atılımlar yapabildiğimiz oyunumuzda büyük savaşları yönetmenin zevki bir harika.

 

Frostpunk

Tamamen buz tutmuş bir dünyada hayatta kalmaya çalışan bir grup ingilizi yönettiğimiz Frostpunk da. Şehrin göbeğindeki jeneratör ile şehrimizi ısıtıyor öte yandan bu kemik donduran felaketin ortasında halkımızı doyurarak onların mutluluklarını sağlamaya çalışıyoruz. Her geçen gün soğuyan hava, ayrılmak isteyen umutsuzlar ve isyancılarla dolu bir şehirde yönetimi sağlamak için iki yolunuz var. Ya dini kullanarak kendinizi peygamber ilan edeceksiniz. Yada şehrinizi demir yumrukla yönetip bir diktatör olacaksınız.

 

Cruseders Kings/Europa Universalis/Hearts of Iron

Bu 3 oyunu tek seferde anlatmak istedim. Keza birbirlerine çok benzer olduklarını düşünüyorum. Gerçek dünya ülkelerinden birini kontrol ettiğiniz bu 3 oyunumuzda amaç her zamanki gibi aynı. Diğer ülkeleri domine etmek. Oldukça detaylı işlenmiş bu arkadaşlarda ufak hatalar ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Cruseders Kings ve Europa Universalis biraz daha eski çağlarda geçerken HOI serisi 1. ve 2. dünya savaşını konu alıyor.

 

FPS Aksiyon Oyunları

 1. Half-Life
 2. Counter Strike
 3. Call of Duty/Battlefield
 4. Dying Light
 5. Metro

 

Half-Life

Tabi ki bu listede favori serim olacaktı 😀 . Şaka bir yana incelemesinde de bolca bahsettiğim üzere Half-Life her yönü ile kendini kanıtlamış bir oyun. O olmasa steam olmazdı. O olmasa şu zamanki fps oyunları bu halde olamazdı. Half Life serisi her çıkışında bir yenilik ve fps türünde çağ atlayışı olarak çıkmıştır. Son oyunları olan Half-Life Alyx ise bana kalırsa en iyi VR oyunudur ki aksini iddaa edeni de görmedim. Detaylı inceleme için sitemizdeki incelemesine gidebilirsiniz.

 

Counter Strike

Bir efsaneden ötekine. Half-Life ın bir modu olarak çıkan Counter Strike uzun zamandır başlı başına bir oyun ve E-Spor un bel kemiği. Kısaca 5 kişilik Terörist ve Anti-Terörist’lerden oluşan 2 grubun bomba kurma, esir kurtarma gibi modlarda birbirleri ile savaştıkları bir fps oyunudur. CS yi bilmeyen de ne biliyim :S

 

Call of Duty/Battlefield

Bir benzer oyun daha.  Evet biliyorum aslında CoD ve BF oldukça farklı mantıkta oyunlar ama bana kalırsa BF, CoD un olması gereken online hali. Call of Duty muhteşem hikaye anlatımı ve unutulmaz karakterleri ile Battlefield ise devasa haritalarda tüm o araçlarla muhteşem ötesi bir kaosu ile birbirleriyle çok uyumlular. Single player bir fps aksiyon istiyorasanız tüm call of duty serisini oynayabilirisiniz. Yok çok oyunculu ayaklardaysanız bence Battlefield açık ara farkla CoD dan daha iyi.

 

Dying Light

Harran sokakları… Yapımcılarının İstanbuldan örnek aldıklarını söyledikleri orta asya temalı ve insanlarının rus aksanıyla konuştuğu zombilerle dolu harran sokakları. Dying Light diğer zombi oyunlarından farklı olarak hayatta kalma temalı değil daha çok loot toplayıp craft yaptığımız ve bolca da parkur yaptığımız bir zombi oyunu. Oyun ilerledikçe gelişen karakterimizle harran sokaklarında koşturmanın, evlerin çatılarından atlayıp binalara tırmanmanın ve zombilerden son sürat kaçarken gecenin getirdiği korkunun hissiyatı mükemmel. Good Night Good Luck.

 

Metro

Metro serisi hikayeli oyunlar arasında beni en çok etkileyenlerden birisidir. Neredeyse tamamının rus metrosunda geçtiği oyunumuzda. Nükleer bir savaştan sonra yer yüzündeki havanın çok zehirli olması üzerine tüm rusya halkı metrolara kaçıyor. Metro dediğime bakmayın bu metro devasa bir şehir. İçinde neo naziler, kızıl ordu ve polis halkı dahil bir çok topluluk ve canavar barındırıyor. Daracık mekanlara sıkış tepiş inşa edilmiş şehirler ve klostrofobi sevenler için dört dörtlük bir oyun.

 

Açık Dünya Oyunları

 1. Grand Theft Auto
 2. The Elder Scrolls/Fallout
 3. Minecraft
 4. The Legend of Zelda: Breath of Wild
 5. Red Dead Redemption

 

Grand Theft Auto

Gta serisi modern çağda geçen açık dünya bir mafya/çete oyunu diyebilirim kısaca. Her oyununda adını duyuran GTA son oyunu 5 ile de oldukça ses getirmişti. Dolu dolu açık dünyası sevilesi(!) ana karakterleri ile herkesce bilinen bir oyun GTA. Gerçi ben pek GTA hayranı sayılmam benim için gta nın zirvesi vice city dir. GTA 5 de kaliteli bir yapım olsa da ana karakterini sevebildiğim tek oyun Vice City idi. Tommy diğer GTA karakterlerine oranla daha ağır başlı beyefendi diyebileceğimiz bir tip her ne kadar mümkünse.

 

The Elder Scrolls/Fallout

Bunlarda zaten aynı yapımcının çıkardığı mekaniklerin neredeyse aynı olduğu bir başka ikili. Bethesda bana kalırsa işini iyi yapıyor. Her ne kadar son fallout oyunlarını ellerine yüzlerine bulaştırmış olsalar da. Fallout serisi onlar ile canlandı. Skyrim efsanesi ayrı bir olay zaten, hala oynanır. İki oyunu aynı anda anlatmamın sebebi ise bence skyrim için fallout un fantastik bir diyarda ve zamanda geçtiği bir oyun diyebiliriz. Bu yazıda genel olarak TES V Skyrim ve Fallout 4 ele alınarak yazdım keza benim en çok zevk aldığım oyunları bunlar oldu. Skyrimde bir dragonbone olarak idam kütüğünden başlayıp, pek çok önemli kuruluşun ve tarikatın lideri konumuna kadar yükseliyoruz. Fallout 4 de ise nükleer kıyamet öncesi dondurula masum birinin, oğlunun kurtarmak adına neler yapabileceğini görüyoruz ama hepsinden önemlisi bunlara s… çekip bitmek bilmeyen doyumsuz bathesta açık dünyasında dilediğimizi, dilediğimizce yapabiliyoruz. Ben bu oyunların bu yanını çok seviyorum.

 

Minecraft

Minecraft, 201 milyon ile düyanın en çok satan oyunu. Minecraft, sandbox bir açık dünya oyunudur. Neredeyse sınırsız bir haritası ve ucu açık inşa imkanları ile çıktığı ilk zamanlardan beridir ününü hiç kaybetmedi. Dışarıdan çoğu kişiye çocuksu gelebilir ama bana kalırsa bir şans verin. Minecraft a ön yargı ile yaklaşıp daha sonra bağımlısı olan bir çok arkadaşım oldu. O uçsuz bucaksız dünyasında devasa binalar yapıp, tamamen otonom dahi işi sistemler kurmak, insanı fark ettirmeden kendine bağımlı hale getiriyoruz.

 

The Legend of Zelda: Breath of Wild

Kendisini hiç oynama şansım olmadı bu yüzden üzerinde pek yorum yapamayacağım ama izlediğim videolardan oldukça kaliteli göründüğünü … aslında şimdi düşününce ben hayatımda hiçbir Zelda oyununu oynamadım hem de bir kere bile. Yine de çok seveni var bence bi bakın derim herkes yanılıyor olamaz ya.

 

Red Dead Redemption

İlk başta bu oyunu da gta ile yan yana koymayı planlıyordum açıkcası. Çünkü bi anlığına bana gta nın kovboylusu gibi gelmişti. Ama sonra RDR2 de geçirdiğim o kaliteli vakitler aklıma geldi. İlk görevler haricinde hiç görev yapmadım diyebilirim. Hatta ana karakterin adını bile bilmiyorum ama yine de bu oyuna saatler gömdüm. Ayrıntılı ve oldukça gerçekçi açık dünyası ve o vahşi batı temasını sonuna kadar vermesi aşırı zevkliydi. Görev yapıp ben olmayan bir karakterin hikayesini dinlemektense tamamen açık dünyada gezerek kendi hikayemi yazmayı tercih ettim ve saatlerce sıkılmadan oynadım. Kovboy temasını seviyorsanız kesinlikle bakın.

 

Hayatta Kalma Oyunları

 1. The Forest
 2. Dont Starve
 3. This war of mine
 4. The long dark
 5. Project Zomboid

 

The Forest

Öncelikle forestla alakasız olarak şunu söylemek isterim benim için hayatta kalma oyunu diğer çoğu sitedeki kategorilerin aksine aksiyon değildir. Benim için hayatta kalma oyununda yemek aramalıyız, inşa yapmalıyız, sürekli bir ölüm riskimiz olmadı. Bu küçük ayrıntıdan sonra gelelim Forest da. Bu oyunda bir adaya düşüyor ve adadaki gizemleri çözerken mutant yerlilere karşı bir hayatta kalma çabası veriyorsunuz. Bu oyun benim gibi korku oyunlarının daha kapaklarına bakarken korkan insanlar için mükemmel. Gece, gündüz fark etmeksiniz mutant yerlilerin sizi izlediğini bilirken odun kesmek, yürümek hatta su içmek her şey aşırı derecede gerginlik veriyor. Her saniye tetikte oluyorsunuz. Ormandan gelen gıcırtılar, paranoyanızın da etkisiyle en büyük korkunuz oluyor.

 

Dont Starve

Bir başka Klei oyunu (oxygen not included da öyle) bu adamlar benim tarzımı anlıyor. Dont starve tatlı 2d grafiklerle çizgi film tarzı bir hayatta kalma oyunu. Ama arıyorsanız oyunun bir tatlı sonu yok. Oyun siz ölene dek devam ediyor ve öldüğünüzde tüm dünyanız siliniyor. Hatta eğer yeteri kadar yaşadıktan sonra ölürseniz oyun size yeni karakterler açıyor. Dont Starve da odun topluyor maden kazıyor ve bizi öldürmek isteyen her psikopat değişik yaratığa karşı yaşam savaşı veriyoruz. Ha bide tabi ki AÇLIKTAN ÖLMÜYORUZ.

 

This War of Mine

İşte benim adamım kendimi gerçekten aciz hissettiğim bir oyun. Oyunlarda her zaman silah kullanmaya alışığızdır ama hiç düşündünüz mü? Savaş alanının çevresindeki diğer silahsız npcler acaba siz bakmıyorken ne yapıyor. This war of mine da savaşın göbeğinde hayatta kalmaya çalışan bir grup sivili kontrol ediyoruz. 2d grafikler ile çok farklı bir tema işleyen oyunumuz da savaş bitene kadar hayatta kalmalıyız. Ama savaş sırasında azalan gıda, şerefsiz teröristler ve adi askerler arasında hayatta kalmak için ne yapabilirsin. Asla kazanamadığım bir oyun sanırım kendimi fazla roleplaye kaptırıyorum. Oyunu kazanmak için 2 yaşlıyı soymam yeterli ama gönül el vermiyor.

 

The Long Dark

Denedim ama beceremedim. Şaka bir yana soğuk hava da hayatta kalma konusunda bu kadar iyi başka bir yapım var mıdır? The Long Dark da kanada nın soğuk ikliminde vahşi hayvanların ortasında aç ve üşümüş bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ateş yakabilmek için bir iki kuru çubuğa hasret kaldığımız oyunda soğuk seviyorsanız çok iyi vakit geçireceksiniz.

 

Project Zomboid

Bence en iyi zombi hayatta kalma oyunu budur abi. Görsellik çöp, animasyon yok karakter her şeyi beyin gücü ile yapıyor ama o detaylar o yerdeki kanın sizi hasta etmesi, o zamanla giden elektrik ve su, o camlara perde çekmenin önemi. İşte bu küçük detaylar project zomboidi benim için en iyisi yapıyor. Project zomboid de günümüz tarihinde aniden patlak veren bir zombi istilasının ortasında kalıyor. Bizden başka kimsenin olmadığı şehrin sınırları kapatılıyor ve bir süre daha elektrik ve su hizmeti devam ediyor. Daha sonra ise radyolardan virüsün yayıldığını duyuyoruz ve artık karanlıkta kuru musluklarla bir başımıza kalıyor. Daha oyunun başında “İşte böyle öldün” diyerek bize nasıl öleceğimizi anlatan oyunun en ufak bir hataya affı olmuyor. Camını kırarak girdiğiniz bir evde kırık cama elinizi kestirir ve umursamazsanız hasta olmanız ve ölmeniz olağan. Benden size bir yazar tavsiyesi etrafta duyduğunuz çığlıklar ve silah sesleri mekaniksel bir etken. Oyunda hiç insan npc yok. Onlar sadece zombileri gruplar halinde bir yere toplamak için bir neden. Şahsen o seslerin peşine çok düştüm oradan biliyorum . :S

 

Rekatbetçi Oyunlar

 1. Pubg/Fornite/Apex legends
 2. LOL/Dota2
 3. Team Fortress 2
 4. Hearthstone/Legends or runettera
 5. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

 

Pubg/Fornite/Apex legends

Bu kısmı hızlı geçeceğim rekabetçi oyunlar hem pek benlik değil hem de çoğunda anlatılacak pek bir mevzu dönmüyor. Evet PlayerUnknown’s Battlegrounds, Forniter, Apex hepsi aynı şey 100 adam bir haritaya atlıyor, alan düzenli aralıklarla daralıyor, herkes teçhizat topluyor ve sona kalan kazanıyor. Farkları Pubg günümüz teknolojisinde biraz daha ciddi. Fornite çizgi film temalı daha cafcaflı şeker bir şey. He bi de fornite da inşa yapabiliyorsunuz. Apex gelecek bir çağda yüksek teknolojili ve biraz da fantastik karakterle dolu. Ayrıca diğerlerinin aksine farklı yeteneklere sahip karakterler seçebiliyorsunuz.

 

LOL/DOTA2

Moba türünün liderleri. 5 er kişilik 2 takım 3 koridorluk bir harita ve amaç karşı üssü yok etmek. Bir sürü seçilebilir karakter ve rol ve hiç bir işe yaramayan karakter arka plan hikayeleri bulunuyor. LOL için Fornite Dota2 için Pubg diyebilirim. Lol daha cafcaflı renk cümbüşü Dota2 ise daha kaotik ve ciddi bir ortama sahip. Beni sorarsanız ben Lolcüyüm.

 

Team Fortress 2

Paladin, overwatch, smite bunlar yokken tf2 alfaları vardı. TF2 alfaları hala var ama valve bizi sattı her yer hile botu kaynıyor. Yine de şunu diyebilirim ki en kaliteli oyuncu kitlesi TF2 dedir. Ben hiçbir zaman bir hile botunun atılmadığını görmedim. Adam kazanmak için oynamıyor yoksa bot ona en rahat zaferini aldırır ama o botu atmak için oylama başlatıyor ve kendi eğlencesine bakıyor. TF2 9 adet özgün ve birbirinden farklı karakterin ve oynanışın olduğu. Genel olarak nokta ele geçirme ve bayrak kapmaca modlarının bulunduğu oldukça yaşlı ama hala çokça sevilen bir oyundur.

 

Hearthstone/Legends or runettera

Bu ikisi de kart oyunu ama bana kalırsa Hearthstone biraz p2w adam basıyor euroyu alıyor bir ton deste elinde bir sürü efsanevi kart oluyor. Ben masum TR oyuncusu euronun malum değerinden dolayı zoraki biriktirdiğim oyun parasıyla 5 kartlık tek bir deste alabiliyorum ve o desteden de ne kadar dandik kart varsa atıyor. LOR biraz daha adil bu konuda. İkisinin de zevki ayrıdır. Hearthstone, world of warcraft evrenini kullanırken LoR, League of Legends ın evrenini kullanıyor.

 

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

İşte bu oyun bence cs nin yavaştan yönelmesi gereken haliydi. Ben böyle güzel, böyle gerçekçi hissettiren operasyonları, her ne kadar imkansız olsa da CS GO da görmek isterdim. Aslında neyse ki olmamış. Rainbow bu haliyle gayet iyi. Terörist ve Anti Terörist 2 ekibin genel olarak birbirlerini ortadan kaldırmaları üzerine kurulu bir oyun Rainbow Six Siege. Sadece silah değil bir çok farklı teçhizatın bulunduğu oyunda kendinizi gerçek bir özel hareket gibi hissetmeniz gayet mümkün.

 

Evet beyler/bayanlar bununla beraber yazımız burada bitmiş oluyor. Aslında elimde yazmayı planladığımız bir iki kategori daha vardı fakat liste fazlasıyla uzadı. Listemde katılmadığınız emininim bir çok nokta olmuştur. Fakat en başta da dediğim gibi bu liste tamamen benim gözlemlerim üzerine. Umarım eğlenmiş ve kendinize bir iki oyun seçmişsinizdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı