Bilgisayar Oyunları

Oyun İncelemesi: Oxygen Not Included

Oyun İncelemesi: Oxygen Not Included

Oxygen Not Included, oksijenin dahil olmadığı zorlu fakat bir o kadar eğlenceli bir oyun. Peki oksijen dahil değil derken oyunumuz bize neyi kast ediyor. Oxygen Not Included bir üs inşa etme, koloni yönetme, millete emirler yağdırıp yapay zekaya sinirlenme oyundur. Oyunumuzda patlayan dünyadan, uzaydaki devasa meteorlara gönderilen baskı insancıkların kolonisini yönetiyoruz. Oyunda oksijen, ısı, açlık gibi bir çok etken bizi ağlatmayı amaçlıyor. Dont Starve’ın da yapımcısı  olan Klei Entertainment’ın elinden çıkan bu oyunu, gelin iyice bir inceleyelim.

Oxygen Not Included Ön İnceleme;

Oxygen Not Included

Oxygen Not Included’ın Steam ekranını alt sekmede tutan hızlı alıcılar içi,  bir ön inceleme yazalım. Oyun yukarıda da anlattığım üzere, uzaya saçılmış meteor parçalarında yaşamaya çalışan insanımsı küçük duplicantları yönettiğimiz bir üs inşa etme oyunu. Oldukça gerçekçi işleyen mekanikleri ve beyninizi iyice yormanızı gerektiren sistemleri ile üssünüzü kendi özgün tasarımınız ile inşa ederken, karşınıza çıkan sorunları aşmak hayli bir zevkli oluyor. Ben oyuna saatlerimi gömdüm ve hala oynuyorum. Oyun gayet sarıyor ve bitirmesi imkansız, ki şayet bitirebilirseniz yenilenen meteor sistemi ile her seferinde size yeni bir deneyim sunacağı için tekrar başlayabileceğiniz türden bir oyun. Steam fiyatı 39 TL olan oyunu, eğer yönetme oyunlarını seviyorsanız kesinlikle bir deneyin derim. Şimdi gelelim işin detayına.

İşin Detayı;

İlk piyasaya sürülme tarihi: Şubat 2017
Mod: Tek oyunculu oyun
Geliştirici: Klei Entertainment
Motor: Unity
Platformlar: Linux, Mac OS, Microsoft Windows
Türler: Simülasyon Oyunu, Hayatta Kalma Oyunu
—–

Oyunumuzun Google ekranı bu şekilde.  İşin özüne gelirsek şöyle anlatayım; Oyunumuz başladığında bizden bir meteor çeşidi ve başlangıç için 3 adet duplicant seçmemiz isteniyor. Duplicantlar insan benzeri klonlar. Her duplicantın kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Örneğin bir duplicant güçlü iken aynı zamanda günün ortasında bir anda uyuyabiliyor. Bu özelliklere göre duplicantlarımıza iş veriyoruz ama bu konuyu ileride yazsam daha iyi.

—–

Evet duplicantlarımızı seçtik ve üssümüzün adını girerek oyunumuza başladık. Başlangıçta meteorun ortasında havadar rahat bir ortamda başlıyoruz. Etrafımız toprak ve bize oksijen sağlayan oxylite blokları ile dolu. Yataklarımızı yaptık ve tuvaletlerimizi bir kenara koyduk. Ama oxygen not included da hiçbir kaynak(neredeyse hiçbir) sınırsız değil maalesef, gerçi işin eğlencesi orada. Su, oxylite, oksijen, tüm gazlar ve sıvılar, tüm madenler hepsi ama hepsi bitiriyor. Su göletleri tekrar dolmuyorlar, size başta oksijen sağlayan oxylitelar bir süre sonra bitiriyor. Bu nedenle başlangıçta bol gelen o tüm kaynaklar ansızın biterek bizi yarı yolda bırakabiliyor. Sonra benim gibi 100 tonluk toprağın tamamı bitince ortada saf gibi kalmayın.

—-

Peki kaynaklar sınırlı ise bu oyun nasıl devam eder. Tabi neredeyse her şey sınırlı dememin nedenine geliyoruz. Gayzerler. Gayzerler oyunda meteorun içinde rastgele bir şekilde, başlangıçta oluşuyorlar. Bu gayzerler çeşit çeşitler ve kendilerine has kaynakları düzenli aralıklarla sürekli oluşturuyorlar. Örneğin bir buhar gayzeri düzenli olarak size buhar sağlayacaktır. Buhar soğuduğunda bir su kaynağıdır ama bu su genelde 40-70 derece arası bir sıcaklıkta olacaktır ve bu sıcaklık duplicantlarımızın kaldırabileceği bir sıcaklık değil. Sözüne ettiğimiz bu gayzerlerin hemen her çeşidi mevcut. Karbondioksit gayzeri, tuzlu su gayzeri, kirli hava gayzeri gibi gibi. Bu gayzerlerden çıkan saf maddeleri inşa edeceğimiz cihazlarla arıtıp, işleyip kendi istediğimiz hale getirmemiz gerekiyor. Pekala bu cihazlar nasıl çalışıyor peki, gelişimin öncüsü Elektrik ile tabi ki.

Elektrik

Oxygen Not Included

Elektrik ihtiyacı bana kalırsa bu oyunun çileden çıkma noktası oluyor. Şöyle anlatayım. Başlangıçta araştırma masası ve basit yemek makinesi gibi aletler için çok az bir elektrik yeterli oluyor ve bu cihazlara gereken elektriği duplicantları koşturarak sağlayabiliyoruz fakat zamanla daha fazla elektrik gerektiğinde ise ihtiyaçlardan doğan sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor ve buda sonsuz bir sorun döngüsüne sokuyor insanı. En azından beni.
—-
Başlangıç için elektrik üretmek adına kömür jeneratörleri ideal. Başlangıçta üssümüzü genişletmek için yaptığımız kazılarda bolca kömür elde ettik nasılsa. Pekala 2 adet kömür jeneratörünü açıklamasını düzgünce okumadan kurduk diyelim ve o da ne kömür jeneratörünün hemen yanındaki bütün bitkilerimiz ölüyor. Çünkü kömür jeneratörleri karbondioksit ve yüksek oranda ısı salıyor ortama. Neyse diyerek tarlamızı kenara alıyor ve kömür jeneratöründen ve duplicantlardan çıkan karbondioksidi temizlemesi için bir karbondioksit ayıklayıcı kuruyoruz. Karbondioksit ayıklayıcı aygıtımız bizden temiz su girişi ve kirli su çıkışı istiyor bunun için bir gider çukuru kuruyor ve temiz su çukurumuza bir pompa koyuyoruz. Pompayı ise karbondioksit ayıklayıcıya bağlıyoruz. Pompa ve karbondioksit ayıklayıcının yediği elektrik ise işin cabası. Bu sorunları tam çözmüşken duplicantlarımızın zevkle önünde dans ettiği müzik kutumuz bir anda duruyor ve ekranın sol üst köşesinde elektrik kablolarımızın arızalandığı yazıyor. Evet oxygen not included da bir elektrikçi olmasanız da biraz elektrik bilmez iseniz benim çok muzdarip olduğum “aşırı yüklenme” durumu ile karşılaşacaksınız.
—-

Oyun elektrik için 2 temel kablo var biri sıradan kablo diğeri ise ağır gerilim kablosu. Sıradan kablolar üretimi kolay ve nispeten daha az çirkin iken 1 kw elektrik kaldırabiliyor ama ağır güç kablolarımız 20 kw a kadar kaldırabilmesine karşın aşırı derecede pahalı ve bir o kadar da çirkin tipsiz bi kablo. Çirkin diyorum çünkü daha elektrik sorununu tam çözemeden başımıza başka bir sorun peydahlanıyor tüm yönetim oyunlarında en nefret ettiğim özellik, moral. Kardeşim ben kendi üssümü demir yumrukla yönetmek, etrafa değişik pozlarda el resimleri asmak ve her yere kırmızı bayraklar döşemek istiyorum belki. Ama hayır benim klon olan bu duplicantlarımın psikolojilerini de düşünmem gerek. Açlık sorunlarını çözmek için yaptığım makineler tabi kide çirkin olamaz, çirkin bir ortamda yemek yemektense aç kalmak daha mantıklı nede olsa.

Su

Oxygen Not Included

Şimdi de gelelim İSKİ işlerine. Her yaşayan canlının ihtiyacı olduğu üzere duplicantlarımız da suya ihtiyaç duyuyorlar içmek için değil tabi ki.. neyse ki. Yemekler, bilim makinesi, tuvalet, lavabo, bitkiler gibi birkaç arkadaşımız suya ihtiyaç duyuyorlar. Su ihtiyacımızı uzun bir süre başlangıçta yakınımızda oluşan su göletlerinden karşılayabiliyoruz. Küçük göletleri birleştiriyor ve bir pompa vasıtasıyla duplicantlarımız için kullanılabilir bir hale getiriyoruz. Tabi ki İSKİ nin işi burada bitmiyor ve tuvalet işlerine de el atmamız gerekiyor. Aksi takdirde sevgili duplicantlarımız ortalık yere işiyor hatta bu sidiklerinin içinde uyuya bile kalabiliyorlar. Bu nedenle başlangıçta dış tuvaletlerimizi kuruyoruz ama bu tuvaletler mikrop kaynağı ve düzenli olarak boşaltılmaları gerek. Bu da bizi kirli sularımızı ve atıklarımızı atmak adına bir gider çukuru yapmaya itiyor.  Su işleri elektriğe nispeten kolay. Duplicantlar su borularından rahatsız olmuyorlar ve bir buhar gayzeri veya tuzlu su gayzeri bulunduğunda sınırsız su kaynağımız oluyor. Tabi ki ısı ya dikkat ettiğimiz sürece.

Isı

Oxygen Not Included

Oyxgen Not Included ‘ın en lanet özelliği, ısı. Bana biri uzaydaki bir meteor da bir üs inşa etmen gerek dese en son sorunumun çok ısınmak olacağını düşünürdüm ama bu oyunda işler tam tersi. HERŞEY ÇOK SICAK!!! Elektrik makinaları, yemek makinası, fırın, haritadaki bazı bölgeler, hatta ve hatta duplicantların bizzat kendileri bile bir ısı kaynağı. Bu ısı konusuna oyunun daha en başından dikkat etmez ve elektrikle çalışan her cihazınızı üssünüzün ortasına inşa ederseniz üssünüz aşırı ısınıyor ve tarlalarınızdaki hiçbir bitki büyümüyor. Pekala bunda ne var bende makineleri uzağa kurarım ve sorun çözülür diyebilirsiniz. Hehe o işler öyle olmuyor ne yazık ki. Oyunun bir süresinden sonra oyunun tek sınırsız kaynağı olan gayzerlere muhtaç kalıyorsunuz ve gayzerler inanılmaz derecede ısı üretiyorlar ve ne yazık ki oyunda düzgün bir soğutma sistemi yok. Eğer kolay bir yolu varsa ise cahilliğime verin lütfen.

Moral

Oxygen Not Included
Evet küçük haykırışım bittiğine göre nedir bu moral olayı. Duplicantlarımızın bir stres seviyesi var. Çok fazla çirkin ortamda dururlarsa veya tehlikeli işler yaparlar ise bu stres seviyesi yüzde yüze kadar çıkıyor ve yüz olduğunda duplicanttan duplicanta göre değişken özellikler gösteriyor. Bazı duplicantlar yüksek stres altında sadece ağlarlar bu en sevdiklerim. Bazı şerefsiz duplicantlar ise sinir krizi geçirip tüm üssün ebesini belleyebiliyor, önlerine gelen her şeyi sakinleşene kadar kırabiliyorlar. Bana nedense hep en kritik makineleri kıranları denk geliyor ama neyse. Duplicantlarımızın sakinliğini korumak için onlara daha az iş verebilir, etrafı doğal güzellikler ile doldurabilir ve biraz sanat yapabilir. Ah tabi sanat herkesin altından kalkacağı bir iş değil bize sanatçı ruhlu klonlar lazım. İşte burada da iş mantığı devreye giriyor.

Meslekler

Oxygen Not Included

Bizim tatlı duplicantlarımız birer yetenek ağacına sahipler. Oxygen Not Included da hemen hemen her iş için bir yeteneğe ihtiyaç duyuluyor. Sert kayalar için madenci, araştırma için bilim klonu, sanat için bir artist. Duplicantlarımız çalıştıkça exp alıyor ve bu expi biz dilediğimiz gibi dağıtıyoruz ama bu işinde bir zor yanı var tabi, bu oyunda hiçbir şey bedava değil. Duplicantların sevdikleri ve sevmedikleri işler var bide normal karşıladıkları. Sevmedikleri işleri direk olarak öğrenemiyorlar, sevdikleri işleri ise daha az stres yaparak öğreniyorlar, normal karşıladıkları işler içinse stresleniyorlar. Şöyle ki eğer üssünüz yeterince güzel değilse her şey yolunda bile olsa istemediği işleri öğrendikleri için duplicanltarınız size isyan edecek, bileklerini falan kesecekler.
—-
Genel olarak oyundaki mekanikler bunlardan ibaret tabi ki daha burada bahsedemediğim bir çok konu var. Otomasyon, bahçe, ahır, virüsler, meteorlar, uzaya açılma (ben hiç o seviyeye gelemedim hüü) gibi gibi. Oxygen Not Included oldukça detaylı ve gerçekçi (en azından maddenin halleri konusunda). Eğer kafa yormaktan çekinmez iseniz oyun aşırı zevkli ve bağımlılık yapıcı. Oyuna başladığınız  ilk zamanlarınızda üssünüzün kaçılınmaz bir sona gitmesi çok doğal (yada ben kötüyüm) ama her denemede fark edeceksiniz ki her defasında daha fazla gelişecek ve daha çok zevk alacaksınız. Bana kalırsa oxygen not included kendi türünde en iyisi veyahut ilk beşte diyebilirim.
—-
Bu yazımın sonuna gelirken size son bir veteran tavsiyesi vereyim. Uyku bozukluğu ve gaz sorunu duplicantlar almayın sadece bela oluyorlar. Ayrıca çok dikkat edin içme suyuna işemesinler (her oyunumda yaşıyorum bu olayı :/).

Oxygen Not Included Değerlendirme Puanları

Steam - 10
Google - 9.7
Yazar - 9

9.6

Ortalama

İlk piyasaya sürülme tarihi: Şubat 2017 Mod: Tek oyunculu oyun Geliştirici: Klei Entertainment Motor: Unity Platformlar: Linux, Mac OS, Microsoft Windows Türler: Simülasyon Oyunu, Hayatta Kalma Oyunu

User Rating: 2.25 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı