Bilgisayar OyunlarıOyun

Zevkle Oynayabileceğiniz Hikayeli Oyunlar

Sizin için film tadında bir oyun listesi derledim. Bu oyunları oynarken tek yapmanız gereken rahatlayıp senaryonun tadına varmak ve karakterleri benimsemek. Liste içerisinde korku, gerilim, dram, macera ve polisiye barındıran 5 tane oyun içeriyor. İşte derlediğimiz Hikayeli Oyunlar.

Bitirmeden Başından Kalkmak İstemeyeceğiniz Hikayeli Oyunlar

The Walking Dead: Episode 1

Hikayeli Oyunlar

Telltale firmasının yapmış olduğu The Walking Dead serisinin ilk sezonu olan bu yapım, oyun dünyası içinde hikaye bazlı oyunlar arasında en güçlü senaryoya sahip olan oyunlardan biridir. Rol yapma türüne yeni bir soluk getiren bu yapımın can alıcı özelliği, sizi bir film izlermiş edasıyla hikayenin ortasına atıp hikayenin gidişatına sizin yön vermenizi sağlayabilmesidir. Oyunun sizi baş başa bıraktığı kişi olan Lee Everett, başlangıçta hiç tanımasanızda hikayenin gelişimiyle beraber sizi ağlatabilir. Oynamış olan kişiler oyunun sanki bir oyun değil, sanat eseri olduğunu söylerler. Çıkış tarihi üzerinden 7 yıl geçmiş olan bu başyapıtı hala oynamadıysanız şuan bu yazıyı okumayı bırakıp hemen oynamaya başlamalısınız.

 

The Wolf Among Us

Hikayeli Oyunlar

Yine Telltale firmasının hikayesinin tadını damağınızda bırakacak bir yapımı. Çeşitli masal karakterlerinin günümüzdeki yaşamlarını anlatıyor. Oynadığımız karakter “Kırmızı Başlıklı Kız” hikayesindeki “Kurt”. Eskiden “Big Bad Wolf” olarak anılan karakterimiz şu dönemlerde mahallemizdeki karakterleri korumaya çalışıyor. Eskiden yaptığı kötü şeylerden dolayı hikayedeki diğer karakterlerin ona bakış açılarından rahatsız olan ve kendini değiştirmeye çalışan “Bigby” adlı karakterimizi “iyi kurt” veya “kötü kurt” olarak oynayabiliyoruz, bu tamamen bize kalmış. Oyun içerisinde verdiğimiz kararlar ve söylediğimiz şeyler oyun içindeki duruşumuza ve oyunun sonuna büyük etki ediyor. Bizi alışık olmadığımız bir karakterle gizemli bir olayın içine bir dedektif olarak bırakan oyun bir kere hikayeye kapıldınız mı oyunu bitirmeden içinden çıkmanıza izin vermiyor. Rol yapma türünün en iyi örneklerinden olan bu oyunu oynamadıysanız, oynanacak oyunlar listenizde öncelik vermeniz gereken muazzam bir yapıt.

 

Tüm bu oyun tavsiyelerimiz dışında, düşük sistem gereksinimli fakat hikaye anlatımı oldukça başarılı oyunları derlediğimiz yazıya da göz atmalısınız; En Düşük Sistemde Bile Oynayabileceğiniz Hikayeli Oyunlar”

 

The Last Door

Hikayeli Oyunlar

Bu oyunu aranızda görüntü kalitesinin kötü olduğunu düşünüp oynamak istemeyecek ve küçük görecek kişiler olabilir. Fakat emin olun bu oyunu oynadıktan sonra bu oyun türüne ön yargınızı kıracaksınız. Çok düşük grafikleri olmasına rağmen hikayesiyle sizi içine öyle bir çekiyor ki bir süre sonra görüntü kalitesinden zevk almaya başlıyorsunuz. Yapımcılar neredeyse hiç animasyon kullanmadan sizi germeyi ve korkutmayı başarıyor. Bütün ön yargılarınızı  bir kenara bırakın, ışıkları kapatın ve kendinizi bu gerilim/korku türündeki oyunla baş başa bırakın.

 

Firewatch

Firewatch

Diğer oyunlardan farklı olarak daha rahat bir oynanışı olan bu oyun, arkanıza yaslanıp sulu boyayla yapılmış gibi duran grafiklerin, doğanın, sakinliğin ve oyun karakterinizin telsizden konuştuğu Delilah ile arasında olan flört tadındaki diyalogların keyfine varabileceğiniz, zaman zaman gerici unsurlar barındıran ve genel olarak kısa film havası olan hoş bir yapım. Yine oyun içindeki diyaloglar sizin seçiminize bağlı fakat bu yapımda diyaloglar oyunun sonuna çok fazla etki etmiyor.  Oynarken zevk alabileceğiniz, ormana gitmek için vaktiniz yoksa özleminizi az da olsa giderebilecek bir yapım. Diğer oyunlardan daha az hikaye unsuru barındırsada bu oyunda Zevkle Oynayabileceğiniz Hikayeli Oyunlar listemizde yer almaya hak kazanıyor. Aksiyon dolu sekansların üstüne tatlı niyetine tüketilebilecek bir oyun istiyorsanız bu yapımı listenize eklemenizde fayda var.

 

Inside

içeride

Bu oyunun hikayesi gerçeğe yakın olduğu için yansıttığı dram kalbinizi yerinden söküp derin ve karanlık bir yere atacak. Eski zamanların baskıcı rejiminin hüküm sürdüğü ve tektipleştirmenin bir amaç olduğu zamanlarda karanlık bir yerde geçen oyun, kısa sürmesine rağmen üzerinizde çok büyük etki bırakabilecek bir senaryoya sahip. Platform/bulmaca türündeki oyun kendine has grafikleriyle, bölüm tasarımıyla ve içerisinde barındırdığı önemli mesajlarla neredeyse Oscar kazanabilecek bir yapıt. Yapımcılar oyuncuya anlatmak istediklerini tam anlamıyla anlatmışlar. Sadece oynamakla kalmayıp oyunun size verdiği mesajı almaya çalışmanız bu oyundan keyif almanıza çok büyük bir etken olacaktır. Günümüzde oyunları sadece para kaynağı olarak gören firmaların bu oyunu örnek alıp elindeki imkanlarla ne kadar iyi işler çıkarabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor.

 

Zevkle Oynayabileceğiniz Hikayeli Oyunlar listemizin sonuna geldik. Sizin için oynarken hikayesine kapılıp kendinizi başka dünyalarda bulabileceğiniz ve oynadığınız oyun karakterlerinin yaşadıklarını hissedebileceğiniz 5 tane oyun derledim. İyi oyunlar.

Arkadaşınızla Birlikte Oynayabileceğiniz En İyi Co-Op Oyunlar

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı