Oyun

Destandan Oyuna: URUZ “Return of The Er Kishi”

Türk Kültür ve Mitolojisinden Piksel Metroidvania Oyunu

URUZ “Return of The Er Kishi”

Bağımsız yapımcı Berzah Games tarafından geliştirilen Türk mitolojisi ve kültürünü baz alan Uruz “Return of The Er Kishi”, Kazan Bey’in oğlu Uruz’un tutsak ediliş hikayesini anlatan bir piksel-platform, metroidvania oyunudur. El yapımı 2 boyutlu sanatsal piksel çizimleri, Türk minyatür sanatıyla, halı ve kilim motifleriyle oldukça büyük benzerlik gösterir.

Türk minyatür sanatının ve motiflerinin daha önce dijital oyun sektöründe pek kullanılmadığını söylemek gerekirse, Orta Asya Türk kültürüne ait bu sanatın ve motiflerin, oyun sektöründe işlenmemiş birer cevher olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden URUZ “Return of The Er Kishi” adlı yapımda Türk kültürüne ait bu sanatın ve motiflerin kullanılması, türündeki diğer 2D aksiyon platform oyunlarından hallice farklı kılmıştır. Ayrıca oyunun metroidvania olması gezilecek büyük bir haritanın ama bir o kadar da kilitli yerin olması anlamına geliyor. Keşfedilecek bir çok mekanın, karakterin ve olayın mevcut olduğu oyunda karakter yeni silahlar, eşyalar, yetenekler vs. kazanır ve oynanabilirlik hep tazelenir.

 

URUZ’un Öyküsü

URUZ

Bu hikayede Salur Kazan’ın oğlu Uruz’un esaret altında kalana kadar hiç savaş görmediğini(bu yüzden babasına ava gitmek için baskı yapmasını), av sırasında Kazan Bey ve Uruz’un haydutlar tarafından nasıl saldırıya uğradığını, Uruz’un savaşa nasıl girdiğini ve esir alındığını, Burla Hatun’un oğlunun tehlikede olduğunu öğrendiğinde nasıl tepki verdiğini, Kazan Bey’in haydutları nasıl takip ettiğini ve Uruz’un kaçması için ona nasıl yalvardığını, Burla Hatun’un ve Kazan Bey’in adamlarının Uruz’u kurtarması için Kazan Bey’e nasıl yardım ettikleri anlatılmaktadır.

Uruz

Oyun ise bu destanın bittiği yerden başlamaktadır. Destanın sonunda Oğuzlara tutsak düşmüş olan Kara Tekfur kalesi yağmalandıktan ve tarumar edildikten sonra serbest bırakılmıştır. Uruz büyümüş, yiğit ve bahadır bir savaşçı olmuştur. Kara Tekfur ise içindeki intikam ateşi ile yanmakta, sefil bir adam olarak gecelerini hanların karanlık köşelerinde geçirmektedir. Bu gecelerin birisinde karanlık bir adam, kendisine yardım etmesi karşılığında ona eski gücünü tekrar kazanmasına yardım edebileceğini söyleyince Kara Tekfur düşünmeden bu teklifi derhal kabul etmiş ve ikisi beraber, daha önce kimsenin gitmediği Kuzeydeki donmuş topraklara doğru yolculuklara çıkmışlar, burada yer altı dünyası “Tamu”nun kapılarını tutan sihirli bir tılsımın bulunduğu karanlık dehlizler içinde gizlenmiş bir mağaraya ulaşmaya çalışmaktadırlar. Uruz ise mistik ve esrarengiz bir rüyanın ardından o gün otağındaki mahzende serili yatağında heyecanla uyanmış ve babası Salur Kazan’ın akşam vereceği şölende yiyeceği kuzu tandırı düşünerek güne başlamıştır…

URUZ “Return of The Er Kishi”yi takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak için, Facebook sayfasını ya da Youtube kanalını takip edebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Türk Yapımı Bulmaca & Platform Oyunu: Cubia

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı