Sinema

En İyi Metafizik Konulu Filmler

En İyi Metafizik Konulu Filmler

Doğaüstü, duyulamayan, açıklanamayan kavramlarla ilgili en iyi filmleri bu yazımızda derledik. Eğer siz de; ölüm-yaşam, ruh-madde, tanrı-varoluş,  fiziğin ve bilimin açıklayamadığı olaylara ilgiliyseniz bu filmleri kesinlikle izlemelisiniz. Bu listede, bir arayış içerisinde olan ya da açıklanamayan dünya dışı varlıklılarla ilgili filmleri derlemeye çalıştım. Derlediğim filmlerin türleri aynı değil, bazıları bilim kurgu bazıları ise dramdır ama ana konu metafizikdir. Metafizik Konulu Filmler

 

White Noise (Hayalet Sesler)

Aslında gerçek bir deneyi konu alan bu film 5,5 IDMb puanına sahip. Jonathan’ın eşi Anna bir cinayete kurban gitmiştir. Bu olaydan sonra Paranormal uzmanı ,Jonathan’a yaklaşır ve karısının, mezarda ki seslerini duyabileceğini söyler. Jonathan, bu fikir ile EVP (Elektronik Ses Fenomeni) sistemi ile ölen eşi ile konuşmaya çalışmaktadır. Bu durum sonunda Jonathan’ın bu dünyaya ait olmayan bazı yüzleşmeler yaşamasına sebep olacak.

 

21 Grams (21 Gram)

Metafizik Konulu Filmler

Uzun süre etkisinde kalabileceğiniz film 7,7 IMDb puanına sahip. Film, evrensel bir güç aracılığı ile üç kişinin, yollarını kesiştiren bir trafik kazasını konu alıyor. Paul Rivers, hayatta kalmak için tek umudu kalp nakli olan ağır hasta bir matematik profesörüdür. Christina Peck, eski hayatını geride bırakmış, huzurlu ve mutlu bir hayat süren iki kız çocuk annesi bir ev kadınıdır. Jack Jordan eski kötü hayatından, dine sıkıca bağlanması sayesinde kurtulmuş mutlu bir insandır. Birbirinden tamamen bağımsız bu üç kişinin, hayatları bir noktada kesişecektir.

 

2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)

Metafizik Konulu Filmler

Arthur C. Clarke’ın bir öyküsünden esinlenen film 1968 çıkışlı olmasına rağmen binlerce kişiyi etkisinde bırakmış ayrıca IMDb puanı 8,3′dür.  Filmde bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanı başlarında beliren gizemli siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren gizemli şey, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir. 2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jüpitere gitmektedir. On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır.

 

The Tree of Life (Hayat Ağacı)

The Tree of Life

Başrolünde Brad Pitt’in oynadığı filmde batılı bir aileyi konu alıyor. Film 6,8 IMDb puanına sahiptir. Film ailenin büyük oğlu Jack’in, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak ilerlerken, tam bu geçiş sürecinde de babası ile yaşadığı sorunlu yaşamı konu alıyor. Jack artık modern çağda yolunu yitirmiş bir bireydir. Kaderin varlığını ve çıkmazlarını sorgularken, diğer yandan yaşamın anlamını bulmaya çalışır.

 

The Fountain (Kaynak)

The Fountain

Hugh Jackman’ın başrol olduğu bilimkurgu ağırlıklı film 7,3 IMDb puanına sahip. Film, geçmiş, bugün ve gelecekten aşka dair sonsuzluğun peşinde olan erkeklerin üç ayrı hikayesini sunuyor. 16. yüzyılda İspanyada yaşayan Thomas ölümsüzlük çeşmesini ararken, günümüzde yaşayan bilim adamı Tommy, eşini kurtarabilmek için kansere çare arıyor. 25. yüzyılda ise astronot Tom, kendisini rahatsız eden olayların arkasında ki gerçekleri öğrenmeye çalışır. Nitekim bu 3 adam, aşkı ve ölümsüzlüğün peşinden koşmaktadır.

Enter the Void (Boşluk)

Metafizik Konulu Filmler

Birinci şahıs görünümüyle izleyeceğiniz film çokça tartışılsa da 7,3 IMDb  puanına sahip. Filmi, Tokyo’da küçük çaplı işler çeviren uyuşturucu satıcısı Oscar’ın gözünden izliyoruz. Oscar bir gece bir polis baskınında yakalanır ve vurulur. Ölüm döşeğinde, ruhu dünyadan ayrılmaya direnir ve kız kardeşi Linda’yı korumak üzere kızın peşine düşer.

 

Upstream Color (Gizli Kimya)

Metafizik Konulu Filmler

Oldukça küçük bütçesinden ödün vermeyen film muhteşem bir konuya ve 6,7 IMDb puanına sahip. Kris isimli genç bir kadın kendisini zorla alıkoyan adam tarafından fiziksel ve psikolojik baskı altında tutulmaktan halüsinasyonlar arasında gerçekliği kaybetmiş bir şekilde tükenmektedir. Bu sırada domuzlar ve genç kadın arasında çeşitli tuhaf hücre transferleri de yapılmaktadır ve bu olayın bir tanığı vardır. Kris şans eseri çeşitli sorunlarla boğuşmakta olan Jeff ile tanışır. İkisi de birbirlerine yardım etmeye çalışırlar. Ancak şimdiye dek yaşadıkları deneyimler unutulacak cinsten değildir.

 

The Double Life of Veronique (Véronique’in İkili Yaşamı)

Metafizik Konulu Filmler

1991 tarihli film bir insanın aynı anda iki yerde olabileceğini hissetmesini konu edinmiştir. 7,8 IMDb puanına sahiptir. Véronique, Pariste yaşar: Weronika ise Varşova’da. Ortak hiçbir noktaları yoktur ve hiç tanışmamışlardır. Ama aynı ada sahip bu iki kadın, birbirlerine o kadar çok benzemektedirler ki aynı müzik tarzlarını seveler, aynı şeylerden hoşlanırlar. Bir çok şeyi, aynı şekilde birbirlerinden habersiz ama bir o kadarda hissederek yaşarlar. Hatta aynı anda iki yerde olabileceklerini hissedebilecek kadar.

 

The Seventh Seal (Yedinci Mühür)

Metafizik Konulu Filmler

Yaşam ve inanç hakkında çekilmiş en etkili filmlerden biri olan yapım 8,2 IMDb puanına sahiptir. Film, Avrupa’nın Kara Veba salgını altında ezildiği ortaçağda geçer. 10 yıldır savaş ve şeref uğruna yollarda olan şövalye Antonius Block, en sonunda memleketi İsveç ’e dönmüştür ama karşısında onu almaya gelen Ölüm’ü bulur. Block, son bir hamleyle kendi hayatı üzerine satranç oynamayı teklif eder; eğer kazanırsa ölüm onu almayacaktır. Ölüm’ün bir bedene büründüğü, filmde sonsuz felsefi göndermeleri ve eşsiz görselliğiyle sayısız yönetmene ve filme esin kaynağı olmuştur.

Böylelikle En İyi Metafizik Konulu Filmler listemizin sonuna geldik, filmlerle ilgili yorum ve görüşlerinizi bizlerle paylayaşabilirsiniz.

Bilinmeyen Harika Durum Komedi Dizisi: Undateable

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı